09122800582 شنبه الی پنجشنبه 9 الی 19
farzadfahimifard@yahoo.com

Monthly Archives اسفند ۱۳۹۵

بلوبری

آشنایی با گیاه بلوبری

گیاهان بلوبری از جمله گیاهان گل‌دار دایمی با میوه‌های آبی رنگ هستند. برگ‌های انواع مختلف این گیاه، هم به‌صورت خزان‌پذیر و هم بی‌خزان یا همیشه سبز، به شکل‌های تخم‌مرغی یا نیزه‌ایِ نوک تیز یافت می‌شوند. گل‌ها زنگوله‌ای شکل به رنگ سفید، صورتی کم‌رنگ تا قرمز و گاهی متمایل به سبز کم‌رنگ می‌باشند. میوه آن، توتی شکل به قطر ۵ الی ۱۶ میلی‌متر با تاج برجسته در انتها است که در ابتدا سبز کم‌رنگ است و سپس به رنگ صورتی مایل به قرمز و درنهایت در زمان رسیدن به رنگ آبی تیره درمی‌آید. میوه‌ها در هنگام رسیدن طعمی شیرین با ترشی متغیر دارند. بلوبری به خاک اسیدی ترجیحا در دامنه pH ۸/۴ تا ۵/۵ نیاز دارد. وقتی pH خاک بالاتر از ۵/۵ باشد کلروز آهن ایجاد می‌شود و گیاه در اثر کمبود آهن غالبا به زردی می‌گراید و رنگ سبز خود را از دست می‌دهد. شاید متداول‌ترین روش پایین آوردن pH خاک در کشت ارگانیک استفاده از سولفور باشد. استفاده از سولفور قبل از کاشت جهت پایین آوردن pH تا دامنه مطلوب ۸/۴ تا ۵/۵، باید بر آزمایش pH خاک مبتنی باشد. کاهش pH خاک حدود یک سال به‌طول می‌انجامد. کشت‌کنندگان ارگانیک گاهی مصرف خاک نباتی را در زمان کاشت افزایش می‌دهند، زیرا این کار سبب اسیدی‌شدن خاک می‌شود و نیاز به سولفور را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در این حالت، ۵ تا ۱۰ گالن(۲۰ تا ۴۰ لیتر) خاک نباتی به‌همراه پیت‌ماس، به ازای هر گیاه بلوبری پیشنهاد می‌شود. قیمت خاک نباتی زیاد است اما این خاک در مقابل تجزیه مقاوم بوده و برای خاک مفید است. در صورت نیاز، سولفور معمولا به صورت پوشش سطحی خاک استفاده می‌شود، اما انتقال سولفور حلال ازطریق لوله‌های آبیاری قطره‌ای نیز انجام می‌شود. همچنین محلول‌های سرکه یا اسیدسیتریک را نیز می‌توان از طریق لوله‌های آبیاری قطره‌ای جهت ایجاد حالت اسیدی، به گیاهان رساند. با کاهش pH به زیر ۸/۴، امکان مسمومیت منگنز افزایش پیدا می‌کند. جهت افزایش pH می‌توان از پورد سولفور سنگ آهک اکسیدشده استفاده کرد. اکسیدشدن پودر سولفور سنگ آهک و زمان واکنش به آن، بستگی زیادی به اندازه دانه‌های آسیاب‌شده دارد. و در هردو صورت گیاه به‌خوبی رشد نمی‌کند. این گیاه در مناطق سرد و مرطوب به‌خوبی رشد می‌کند. البته شرایط ایده‌آل آب‌وهوایی برای گونه‌های مختلف، متفاوت است؛ برخی در سرمای زیاد و برخی در سرمای کم رشد می‌کنند.

بلوبری نیاز نسبتا کمی به نیتروژن دارد و با کودهای ارگانیک رشد می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که بلوبری، خاک و کود نیتروژن به شکل آمونیوم را ترجیح می‌دهد و جذب و استفاده از آن بسیار موثرتر از نیترات نیتروژن می‌باشد. بلوبری نیاز کمی به فسفر دارد و در کل کود فسفر کمی موردنیاز خواهد بود.

فصل برداشت محصول:

فصل برداشت نسبت به منطقه کشت و نوع واریته متفاوت است. عمدتا برداشت بلوبری از اواخر بهار تا پایان تابستان صورت می‌گیرد. در مقیاس کم، برداشت محصول به‌صورت دستی انجام می‌شود. همانند دیگر میوه‌ها و سبزی‌ها، انبار کردن در شرایط آب‌وهوایی کنترل‌شده به پرورش‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بلوبری برداشت‌شده را به‌خوبی ذخیره کنند.

آفت‌های بلوبری:

متداول‌ترین آفت موجود در بلوبری کرم حشره بلوبری یا راگولتیس منداکس می‌باشد. سوسک ساقه‌خوار بلوبری از آفت‌های دیگر است که با چیدن شاخه آلوده و سوزاندن آن می‌توان این آفت را کنترل کرد. کرم میوه بداغ، کرم میوه گیلاس، سوسک ژاپنی لیفوپرها و شته‌ها از جمله دیگر آفات شناخته‌شده بلوبری هستند؛ که خوشبختانه این آفات توسط سموم ارگانیک موجود در بازار به‌راحتی از بین می‌روند.

هرس کردن بلوبری:

هرس منظم، از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری از این گیاه است. افزایش بهره‌وری، دفع حشرات و آفات و حفظ کیفیت میوه‌ها، همگی از مواردی هستند که با هرس‌کردن به موقع و منظم این گیاه، حاصل می‌شوند. هرس بلوبری باعث سرزنده شدن نهال‌ها می‌شود. اوایل فصل بهار بهترین زمان برای هرس بلوبری است. اگرچه که از نظر برخی از تولیدکنندگان بهتر است بلافاصله بعد از برداشت میوه‌ها، گیاه هرس شود؛ اما درواقع چنین هرسی سبب می‌شود گیاه بیشتر درمعرض سرمازدگی در فصل زمستان قرار بگیرد و همچنین در بلندمدت بهره‌وری گیاه کاهش بیابد. اگر هرس در اوایل فصل بهار انجام شود، می‌توان در زمستان شاخه‌های آسیب دیده را شناسایی و هرس نمود. همچنین کربوهیدرات‌های تولید‌شده در فصل پاییز نیز زمان کافی را برای حرکت به سمت ریشه و ذخیره‌سازی خواهند داشت. هرس جوانه گل در دو سال اول به رشد گیاه کمک می‌کند. در سال سوم، هرس شاخه‌هایی که پیچ خوده‌اند یا کم رشد نموده‌اند، به رشد گیاه و افزاش محصول آن کمک می‌کند. بوته‌های جوان به‌طورکلی به هرس زیادی نیاز ندارند؛ بااین‌حال، پیرایش بوته بلوبری در سراسر فصل رشد، برای حفظ سلامت کلی و قدرت نهال ضروری است. به عنوان مثال، در سراسر فصل رشد، شاخه‌های ضعیف یا بیمار و یا آفت‌زده باید هرس شوند.

آشنایی با میوه بلوبری

بلوبری‌ها دارای مواد مغذی مختلف و سطوح نسبتا بالای منگنز، ویتامین C6، ویتامین B، ویتامین K و فیبر خوراکی می‌باشد. در میوه خام بلوبری مواد مغذی بسیاری از جمله: هیدرات کربن، پروتئین، ویتامین A، ویتامین B ۱، ۲، ۳، ۰، ۶ و ۹، لیپوتین و زاک فتین، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفات، پتاس و روی وجود دارد.

محققین نشان دادند که بلوبری حاوی پتروسیل بن، آنتوسیانین‌ها، پروآنتوسیانیدین‌ها، ریزول اترول وفلاونول‌ها و تانین‌ها می‌باشد، که این مواد بازدارنده مکانیزم‌های رشد سلول سرطانی و التهاب در شرایط ازمایشگاهی هستند. کاهش تاثیرات بیماری آلزایمر و باقی عارضه‌های پیری نیز از دیگر خواص دارویی این میوه است. ماده شیمیایی گرفته‌شده از برگ بلوبری می‌تواند تکثیر بیماری هپاتیت سی را کاملا متوقف کند. از عفونت مجرای ادراری جلوگیری و فشار خون را نرمال می‌کند. استفاده از شربت بلوبری حافظه و یادگیری را در افراد مسن بهبود بخشیده و قند خون و عوارض افسردگی را کاهش می‌دهد. این میوه اعجاب‌انگیز تاثیر مستقیمی بر سوختن چربی‌ها، به‌خصوص چربی‌های روی شکم دارد.

بلوبری به‌صورت تازه، منجمد، پوره، شربت و خشک‌شده در بازار عرضه می‌شود، که می‌توان آن را در قالب‌های مختلفی مثل ژله، مربا، پای، کلوچه و غلات مصرف کرد.

بلوبری چندلر

  1. میوه بلوبری چندلر، بزرگ‌ترین بلوبری در بین تمام بلوبری‌هاست. این گیاه توانایی رشد در زون ۴-۷ جغرافیایی را دارد. گل‌های سفید و صورتی بزرگ و عطرآگین چندلر در اواسط بهار جلوه‌گری می‌کنند. میوه‌های آن در فصل تابستان رسیده و دارای عطر و طعمی تند و شیرین هستند. بلوبری چندلر خود از تیره گیاهان گرده افشان می‌باشد که با داشتن یک پایه از واریته خود در کنار نهال دارای بار بهتری خواهند شد واریته های متفاوت دارای گرده افشان متفاوت میباشند .

بلوبری های جنوبی جدید در شرکت توت آبی قابل سفارش میباشند .

برای آگاهی از قیمتهای جدید کانال تلگرام ما را دنبال کنید .

@beeriesgram

اسفند ۰۶, ۱۳۹۵ نهال میوه های کمیاب ۰ دیدگاه ادامه ...