09122800582 شنبه الی پنجشنبه 9 الی 19
farzadfahimifard@yahoo.com

نهال پالونیا , بذر پالونیا

پائولونیا هیبرید پائولمیا یا تریپیلویید , شنتونگ , ۹۵۰۱

پائولونیا چیست؟

در سال ۱۷۸۱ گیاه‌شناسی سوئیسی به‌نام تونبرگ در کتاب فلور ژاپن نام علمی پائولونیا را به جنس این درختان اطلاق نمود. سال‌ها بعد دانشمندان چینی این گیاه را در زیر تیره Scrophulariaceae قرار دادند و ۹ گونه از آن را شناسایی کردند. در ادامه نام این ۹ گونه ذکر شده است:

 1. فورتونی
 2. کتلپیفولیا
 3. الونگاتا
 4. کاواکامی
 5. فارگسی
 6. تایوِینانا
 7. آلبیفولیا
 8. تومنتوسا
 9. آئوستالیس

گونه‌های نام‌برده درحال‌حاضر به‌عنوان پایه مادری شناخته می‌شوند. گونه‌های جدید که هیبرید و اصلاح‌شده هستند، جهت تولید الوار و بایومس استفاده می‌شوند. این گونه‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 1. اکسی
 2. کلون ۱۱۲
 3. بلیزیا
 4. شنتونگ
 5. ۹۵۰۱
 6. ۹۵۰۲
 7. ۹۵۰۳
 8. تری‌پلوئید پی ائی تانگ یا زد صفر هفت
 9. تری‌پلوئید پائولمیا

پائولونیا درختی زیبا با برگ‌های بزرگ و گل‌های خوشه‌ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی کشور چین می‌باشد. در میان مردم کشور چین به درخت امپراطور و درخت نوروز شهرت دارد. این مردمان سال‌هاست درختان پائولونیا را به نشانه خوش‌یمنی و تقدس در اطراف منزل خود می‌کارند. این درختان در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون، سازگاری نشان داده‌اند و در دشت‌های پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده‌اند. پائولونیا برای جنگل‌کاری، توسعه فضاهای سبز شهری و همچنین کاشت در مناطق روستایی بسیار مناسب می‌باشد. کشت توام این درخت با انواع گیاهان زراعی و داروئی رایج است. پائولونیا درختی خزان‌پذیر است. گل‌های درشت پائولونیا گرده‌زا و شهدزا هستند و خوشه‌های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی که در فروردین و اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. پائولونیا زمانی که در گل کامل است در تماشایی‌ترین حالت خود قرار دارد. چوب پائولونیا بسیار سبک ولی محکم و مقاوم(بسیار مقاوم‌تر از چوب راش و گردو) است. به‌راحتی خشک می‌شود، اعوجاج پیدا نمی‌کند و مناسب برای نجاری و کنده‌کاری است. همچنین این چوب دارای خواصی استثنایی مانند ضد آتش بودن به این معنا که در حرارتی نزدیک به ۴۲۰ درجه سانتی‌گراد(یعنی دوبرابر چوب سایر درختان) آتش می‌گیرد. همچنین از خواص دیگر چوب این درخت می‌توان به مقاومت بسیار بسیار بالای آن در برابر پوسیدگی در آب، یاد کرد. چوب و تنه این درخت قابل استفاده در صنعت، جهت ساخت مبلمان، تخته لایه، کبریت، کاغذ، کارتن، هواپیما و ادوات موسیقی می‌باشد. برگ‌ها و گل‌های پائولونیا در تولید کمپوست و تغذیه دام مصرف می‌شوند و انواع ترکیبات دارویی از آنها استخراج می‌گردد. درختان شگفت‌انگیز پائولونیا چندین برابر درخت بلوط رشد می‌‌کنند، به‌طوری‌که درخت بلوط در طول ۴۰ سال به قطر ۳۵ تا ۴۰ سانت می‌رسد ولی پائولونیا فقط در مدت ۵ سال به این قطر می‌رسد. استحصال چوب از پائولونیا ۴ برابر صنوبر و اکالیپتوس می‌باشد. عمر زیستی این درخت ۳۰۰ سال است. حداکثر ارتفاعی که این درخت به‌دست می‌آورد، ۲۵ متر می‌باشد. درشرایط عادی یک درخت پائولونیا هیبرید ۵ ساله ارتفاعی بیش از ۱۵ متر، قطر برابر سینه‌ی ۳۰-۴۰ سانتی‌متر و حجم چوبی برابر با  ۰٫۳ تا ۱٫۲ مترمکعب(که نسبت به سرد و گرم بودن منطقه تولید چوب و نحوه کاشت که به‌صورت صنعتی باشد یا جنگل‌زایی، این مقدار بیشتر یا کمتر می‌شود) خواهد داشت و از سال پنجم مورد بهره‌برداری صنعتی قرار خواهد گرفت.

کلیاتی درخصوص گونه‌های پائولونیا

 • مورفولوژی:

   پائولونیا دارای پوست خاکستری، قهوه‌ای یا سیاه است که برروی پوست آن در درخت‌های جوان عدسک‌هایی وجود دارد. شاخه‌های جوان از کرک‌های غده‌ایی پوشیده شده‌اند و رشد شاخه‌ها به صورت انشعابات دوشاخه‌ای کاذب است. برگ‌ها در درختان جوان، بزرگ و با دم‌برگ‌هایی بلند می‌باشند. گل آذین خوشه مرکب و گل‌ها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند. میوه آن کپسولی از بذرهای این درخت می‌باشد. بذر‌ها ریز و بالدارند و به وسیله باد پراکنده می‌شوند.

 • طبقه‌بندی:

   برای شناسایی گونه‌ها، طول گرزن‌ها، داشتن دم‌گل یا نداشتن آن، طول لوب‌های کاسه گل، شکل جام و کپسول، ضخامت فرابر میوه و شکل جفت مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 • پراکندگی جغرافیایی:

این درخت از شمال تا جنوب کشور چین گسترده و تا ارتفاعات ۲۴۰۰ متری جنوب غربی چین مشاهده شده است. منشا آن واقع در اطراف رودخانه یانگ تسه می‌باشد. در طبیعت فاصله جغرافیایی بین گونه‌ها باعث به‌وجود آمدن تفاوت‌های درون گونه‌ای شده و واریته‌هایی را به‌وجود آورده است. این درخت در گلخانه و نواحی گرمسیری خزان ندارد.

خصوصیات اکولوژیکی

رشد سریع از خصوصیات ثابت گونه‌های پائولونیاست. در ارتفاعات گونه‌های ٩۵٠٣و در مناطق پست گونه ٩۵٠١ و در هر دو منطقه گونه ٩۵٠٢ به‌خوبی رشد می‌کنند. گونه  هیبرید تریپیلویید در هردو منطقه قابل رویش است. در مناطق جنوبی گونه ٩۵٠٣ رشد کندتری نسبت به سایر گونه‌ها دارد. ریشه‌های پائولونیا عمیق هستند و به‌صورت انشعابات دوشاخه‌ایی و انبوه رشد می‌کنند. همچنین ریشه‌های این درخت در خاک شنی با زهکشی مناسب، در عمق ۴۰ الی ۱۰۰ سانتی‌متری گسترده می‌شوند. در مقایسه با گیاهان زراعی که در عمق صفر تا ۴۰ سانتی‌متر ریشه می‌دوانند، پائولونیا برای کشت تلفیقی بسیار مناسب است، به‌این‌ترتیب که بین درختان پائولونیا و گیاهان زراعی برای استفاده از مواد غذایی خاک، رقابت به‌وجود نمی‌آید. رشد تاج به‌صورت انشعابات دوشاخه‌ایی کاذب است زیرا جوانه انتهایی در زمستان از بین می‌رود. نحوه رشد شاخه‌ها نشان‌دهنده سن درخت نیز می‌باشد. حجم تنه درخت طی دو مرحله رشد طولی افزایش می یابد و ۹۰ درصد حجم چوب گونه  هیبرید از اولین مرحله رشد طولی تنه بدون شاخه و برگ به‌دست می‌آید .حتی در درختان ۴۰-۵۰ ساله نیز افزایش رشد حجمی وجود دارد.

نیاز‌های اکولوژیکی

 • دما:

متوسط دمای مناسب برای درختان پالونیا هیبرید  بین حداقل ٣۵- درجه سانتی‌گراد در زمستان و حداکثر ۵٢ درجه سانتی‌گراد در تابستان  را تحمل میکند. گونه هیبرید ٩۵٠٣ مقاوم‌ترین گونه نسبت به دمای بسیار پایین است بعد از آن، به ترتیب گونه ٩۵٠٢ و گونه  ٩۵٠١ نسبت به سرما مقاوم هستند. گونه‌ هیبرید با سه پایه مادری تریپیلویید  نسبت به دمای بسیار پایین آسیب‌پذیرتر نمی‌باشند. بهترین دما برای رشد طولی و قطری پائولونیا ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. گونه‌های بومی جنوب چین نسبت به سرما و یخبندان حساس‌ترند و اگر در شمال چین کاشته شوند حجم چوب‌دهی مناسبی نخواهند داشت. ازآنجایی‌که رشد طولی نهال‌های حاصل از جست زودتر متوقف می‌شود، نسبت به نهال‌های یک ساله دست‌کاشت در مقابل سرما مقاوم‌ترند. هم‌زمان با خزان برگ‌ها در پاییز رشد طولی نهال‌ها متوقف می‌شود. در زمستان لوب‌های گوشتی و ضخیم کاسه گل، جوانه‌های گل را از خطر یخ‌زدگی محافظت می‌کنند. همچنین روزنه‌های هوایی با فلس‌ها و کرک‌هایی پوشیده شده‌اند که موجب کاهش تبخیر و تعرق می‌گردند. مهم‌ترین عامل آسیب‌دیدگی درختان، تغییرات شدید دمای شب‌وروز است که در زمستان‌های سرد برای جلوگیری از یخ‌زدگی تنه درختان را به آب آهک آغشته می‌کنند.

 • نیاز آبی:

حداقل میزان بارندگی موردنیاز درختان پائولونیا، سالانه  ۲۵۰ میلی‌متر و حداکثر ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌متر می‌باشد. دو گونه  سری ٩۵ ها و تریپیلویید  مقاوم‌ترین گونه‌ها نسبت به خشکی و کم آبی می‌باشند.

 • خاک:

گونه های هیبریدی  در چند نوع خاک به‌خوبی رشد می‌کند. گونه  هیبرید ٩۵٠١ مقاوم‌ترین گونه نسبت به خاک رس است. پائولونیا به خاکی با ۵۰% تخلخل و۳۰ % تهویه با چگالی  ۰۳/۰ – ۳/۱ g/m³ نیاز دارد. در فصل مرطوب سطح ایستابی با سطح خاک باید بیشتر از ١/۵ متر فاصله داشته باشد. مقاوم‌ترین گونه‌ها نسبت به تغییرات PH خاک، گونه‌های  هیبریدی ( همه هیبرید ها ) می‌باشند که در PH بین ۵ تا ۹/۸ به رشد خود ادامه می‌دهند.

 • ارتفاع:

  گونه هیبرید ٩۵٠٢  بهترین گونه برای مناطق میان‌بند و گونه  هییرید ٩۵٠٣  بهترین گونه برای مناطق ییلاقی است. در مناطق قشلاقی(مناطق نیمه‌گرمسیری با خاک لومی سنگین – رسی سبک) گونه ٩۵٠١ و ٩۵٠٢  بهترین رشد را دارند.

علم هیبرید چیست؟

هیبرید علمی قدیمی و درعین‌حال با کاربری نوین است که در علم زیست‌شناسی(حیوانات و گیاهان) کاملا شناخته‌شده و به‌روز است. علم هیبرید هم به‌صورت طبیعی وجود داشته است و هم در محیط آزمایشگاهی انجام پذیر است. همان‌طورکه ذکر شد هیبرید دو معنی دارد: در معنای اول هیبرید نتیجه آمیزش طبیعی بین دو گونه حیوان و یا دو گونه مختلف از گیاهان است و در معنای دوم هیبرید به پیوند آزمایشگاهی دو گونه قابل پیوند یا غیرقابل پیوند(در محیط طبیعی) می‌گویند که به همراه اصلاح نژادی و با استفاده از ویژگی‌های برتر هریک از گونه‌ها و نژادها، برای دسترسی به گونه برتر که عقیم نیز می باشد، صورت می‌گیرد.

پائولونیا: کلید حل مشکل محیط‌زیست

گرمای کره زمین در سال‌های اخیر به یکی از بزرگ‌ترین معضلات کره زمین بدل شده است. در تلاش برای کاهش انتشار کربن دی اکسید در جو، ارزیابی‌ها و ملاحظات بسیاری به‌جهت ذخیره انرژی در کشورهای مختلف درنظر گرفته شده است. بااین‌وجود ایده جذب کربن دی اکسید منتشر شده در جو، یک مفهوم نو است که به‌نظر می‌رسد راه‌حل اساسی برای این معضل باشد. بنابراین ما تاکید خود را بر روی ظرفیت جذب کربن دی اکسید گیاهان گذاشته‌ایم، یعنی همان روشی که مادر طبیعت طراحی کرده است. همان‌طورکه ذکر شد گیاه پائولونیا در زمره گیاهان پهن برگ می‌باشد و باتوجه‌به سرعت رشد فوق‌العاده‌ی آن از فتوسنتز بالایی برخوردار است؛ این امر موجب می‌شود علاوه بر تصفیه هوا و جذب بالای CO2 تاثیر بسیار فوق‌العاده‌ایی در جذب آلاینده‌ها و گردوغبار هوا داشته باشد و راه‌کار مناسبی برای مقابله با پدیده شوم و کشنده ریزگردها در جنوب کشورمان درنظر گرفته شود. کاشت درخت پائولونیا به‌صورت کمربندی می‌تواند تاثیر به‌سزایی در رفع ریزگردها و مقابله با اثرات مخرب زیست‌محیطی و اکوسیستمی آن داشته باشد. بنا بر تحقیقات انجام‌شده هر ۳ درخت پائولونیا اکسیژن مورد نیاز ۱ نفر را در طول یک سال تامین می‌کنند. همچنین برگ‌های پهن پائولونیا با پرزهای ریزی که بر روی خود دارند همچون سپری دفاعی در برابر هجوم حشرات موذی فصلی ازجمله مگس سفید عمل می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر لطفا به سایت www.goldenplant.ir مراجعه کنید .دوستان برای مطالب آپدیت  شده به سایت گلدن پلنت مراجعه نمایند .

با تشکر و سپاس

لینک کانال تلگرام ما را بازدید بفرمایید . 

 @goldenplant

 تهیه و ترجمه متون از مهندس فهیمی فرد

دی ۰۹, ۱۳۹۳ نهال پالونیا , بذر پالونیا ۱۵۵ دیدگاه ادامه ...