09122800582 شنبه الی پنجشنبه 9 الی 19
farzadfahimifard@yahoo.com

Half-hardy Annual Seeds

Thunbergia alata ‘Superstar Orange’- پیچک چشم سیاه

 

پیچک سیاه چشم

گل‌های زیبا و گیرای پیچک سیاه چشم، با ظاهر ساده پنج گلبرگی و رنگ‌های شاد، شبیه اولین گل‌هایی هستند که هر کودکی در دفترچه نقاشی خود می‌کشیدیم. دلِ سیاه یا چشم سیاه گل این پیچک است که آن را منحصربه‌فرد می‌کند. سیاه چشم در زادگاه خود، یعنی در شرق آفریقا، گیاهی همیشه سبز و چند ساله است. ساقه‌های آن علفی و متعدد و پیچ خورنده هستند و برگ‌هایی قلبی شکل یا باریک بر روی آن می‌رویند.

اگر پیچک سیاه چشم قیم داشته باشد، ارتفاع آن تا دو متر و نیم و گستردگی آن به بیشتر از یک متر می‌رسد. سرعت رشد آن سریع است. از ویژگی‌های این پیچک، می‌توان به گل‌دهی گیاه، ۶ هفته بعد از جوانه زنی، اشاره کرد. طول برگ‌ها ۳ تا ۸ سانتی‌متر و لبه‌ آنها دندانه‌دار است.

گل‌های پنج گلبرگی پیچک سیاه چشم که غالباً به رنگ نارنجی یا زرد با لکه‌ای سیاه در مرکز می‌باشند، منفرد و به تعداد زیاد می‌رویند. دوره گل‌دهی این پیچک به دمای هوا بستگی دارد. در مناطق گرمسیری سیاه چشم در سرتاسر سال گل دارد.

هرس آن هر از چند گاه سبب تحریک به رشد و گل‌دهی بهتر گیاه می‌شود. در مناطق گرمسیری از این پیچ به‌عنوان یک گیاه خزنده و پوششی می‌توان استفاده کرد. ارقامی از این گونه گیاه تولید شده‌اند که دارای رنگ‌های متنوع‌تری نسبت به گونه‌های اولیه هستند. از جمله گونه «سوپراستار نارنجی» که رنگ گل آن قرمز- نارنجی است و «پیچک سفید چشم» و همچنین «پیچک فروتن» که گل‌های چندین طیف رنگی دارند.

نیازمندی‌های محیطی

  • خاک:

برای سیاه چشم خاک ایده‎آل خاکی ارگانیک، غنی و حاصلخیز با زهکش مناسب است. این پیچک در خاک‌های متوسط نیز رشد خوبی دارد.

  • آبیاری:

چشم سیاه در سال اول نیاز به آبیاری منظم دارد، اما نیاز آبی گیاهان چند ساله کمتر است.

  • نور:

برای گل‌دهی بیشتر به آفتاب کامل با سایه اندک نیاز دارد، بااین‌وجود در مکان‌های نیم‌سایه هم رشد می‌کند.

  • دما:

در مناطق سردسیری این گیاه به‌صورت یک ساله کشت می‌شود. در مناطقی با سرمای حداکثر چند درجه زیر صفر، با قطع ساقه‌های گیاه قبل از سرما، می‌توان چشم سیاه را برای زمستان آماده کرد.

تکثیر:

از طریق بذر به آسانی می‌توان گیاه را تکثیر کرد. گیاهان حاصل از بذر سریع‌تر رش دمی‌کنند. این پیچک قابلیت خودکاشتی دارد. روش دیگر تکثیر استفاده از قلمه ساقه است.

بذر اف یک وارداتی این گیاه موجود میباشد.

قیمت هر بسته ٢٠ عددی ۶۵٠٠٠ تومان میباشد هزینه ارسال جداگانه میباشد .

دی ۱۹, ۱۳۹۳ Half-hardy Annual Seeds ۲۰ دیدگاه ادامه ...