09122800582 شنبه الی پنجشنبه 9 الی 19
farzadfahimifard@yahoo.com

پائولونیا هیبرید پائولمیا یا تریپیلویید , شنتونگ , ۹۵۰۱

  دی ۰۹, ۱۳۹۳   نهال پالونیا , بذر پالونیا   ۱۵۵ دیدگاه

پائولونیا چیست؟

در سال ۱۷۸۱ گیاه‌شناسی سوئیسی به‌نام تونبرگ در کتاب فلور ژاپن نام علمی پائولونیا را به جنس این درختان اطلاق نمود. سال‌ها بعد دانشمندان چینی این گیاه را در زیر تیره Scrophulariaceae قرار دادند و ۹ گونه از آن را شناسایی کردند. در ادامه نام این ۹ گونه ذکر شده است:

 1. فورتونی
 2. کتلپیفولیا
 3. الونگاتا
 4. کاواکامی
 5. فارگسی
 6. تایوِینانا
 7. آلبیفولیا
 8. تومنتوسا
 9. آئوستالیس

گونه‌های نام‌برده درحال‌حاضر به‌عنوان پایه مادری شناخته می‌شوند. گونه‌های جدید که هیبرید و اصلاح‌شده هستند، جهت تولید الوار و بایومس استفاده می‌شوند. این گونه‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 1. اکسی
 2. کلون ۱۱۲
 3. بلیزیا
 4. شنتونگ
 5. ۹۵۰۱
 6. ۹۵۰۲
 7. ۹۵۰۳
 8. تری‌پلوئید پی ائی تانگ یا زد صفر هفت
 9. تری‌پلوئید پائولمیا

پائولونیا درختی زیبا با برگ‌های بزرگ و گل‌های خوشه‌ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی کشور چین می‌باشد. در میان مردم کشور چین به درخت امپراطور و درخت نوروز شهرت دارد. این مردمان سال‌هاست درختان پائولونیا را به نشانه خوش‌یمنی و تقدس در اطراف منزل خود می‌کارند. این درختان در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون، سازگاری نشان داده‌اند و در دشت‌های پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده‌اند. پائولونیا برای جنگل‌کاری، توسعه فضاهای سبز شهری و همچنین کاشت در مناطق روستایی بسیار مناسب می‌باشد. کشت توام این درخت با انواع گیاهان زراعی و داروئی رایج است. پائولونیا درختی خزان‌پذیر است. گل‌های درشت پائولونیا گرده‌زا و شهدزا هستند و خوشه‌های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی که در فروردین و اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. پائولونیا زمانی که در گل کامل است در تماشایی‌ترین حالت خود قرار دارد. چوب پائولونیا بسیار سبک ولی محکم و مقاوم(بسیار مقاوم‌تر از چوب راش و گردو) است. به‌راحتی خشک می‌شود، اعوجاج پیدا نمی‌کند و مناسب برای نجاری و کنده‌کاری است. همچنین این چوب دارای خواصی استثنایی مانند ضد آتش بودن به این معنا که در حرارتی نزدیک به ۴۲۰ درجه سانتی‌گراد(یعنی دوبرابر چوب سایر درختان) آتش می‌گیرد. همچنین از خواص دیگر چوب این درخت می‌توان به مقاومت بسیار بسیار بالای آن در برابر پوسیدگی در آب، یاد کرد. چوب و تنه این درخت قابل استفاده در صنعت، جهت ساخت مبلمان، تخته لایه، کبریت، کاغذ، کارتن، هواپیما و ادوات موسیقی می‌باشد. برگ‌ها و گل‌های پائولونیا در تولید کمپوست و تغذیه دام مصرف می‌شوند و انواع ترکیبات دارویی از آنها استخراج می‌گردد. درختان شگفت‌انگیز پائولونیا چندین برابر درخت بلوط رشد می‌‌کنند، به‌طوری‌که درخت بلوط در طول ۴۰ سال به قطر ۳۵ تا ۴۰ سانت می‌رسد ولی پائولونیا فقط در مدت ۵ سال به این قطر می‌رسد. استحصال چوب از پائولونیا ۴ برابر صنوبر و اکالیپتوس می‌باشد. عمر زیستی این درخت ۳۰۰ سال است. حداکثر ارتفاعی که این درخت به‌دست می‌آورد، ۲۵ متر می‌باشد. درشرایط عادی یک درخت پائولونیا هیبرید ۵ ساله ارتفاعی بیش از ۱۵ متر، قطر برابر سینه‌ی ۳۰-۴۰ سانتی‌متر و حجم چوبی برابر با  ۰٫۳ تا ۱٫۲ مترمکعب(که نسبت به سرد و گرم بودن منطقه تولید چوب و نحوه کاشت که به‌صورت صنعتی باشد یا جنگل‌زایی، این مقدار بیشتر یا کمتر می‌شود) خواهد داشت و از سال پنجم مورد بهره‌برداری صنعتی قرار خواهد گرفت.

کلیاتی درخصوص گونه‌های پائولونیا

 • مورفولوژی:

   پائولونیا دارای پوست خاکستری، قهوه‌ای یا سیاه است که برروی پوست آن در درخت‌های جوان عدسک‌هایی وجود دارد. شاخه‌های جوان از کرک‌های غده‌ایی پوشیده شده‌اند و رشد شاخه‌ها به صورت انشعابات دوشاخه‌ای کاذب است. برگ‌ها در درختان جوان، بزرگ و با دم‌برگ‌هایی بلند می‌باشند. گل آذین خوشه مرکب و گل‌ها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند. میوه آن کپسولی از بذرهای این درخت می‌باشد. بذر‌ها ریز و بالدارند و به وسیله باد پراکنده می‌شوند.

 • طبقه‌بندی:

   برای شناسایی گونه‌ها، طول گرزن‌ها، داشتن دم‌گل یا نداشتن آن، طول لوب‌های کاسه گل، شکل جام و کپسول، ضخامت فرابر میوه و شکل جفت مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 • پراکندگی جغرافیایی:

این درخت از شمال تا جنوب کشور چین گسترده و تا ارتفاعات ۲۴۰۰ متری جنوب غربی چین مشاهده شده است. منشا آن واقع در اطراف رودخانه یانگ تسه می‌باشد. در طبیعت فاصله جغرافیایی بین گونه‌ها باعث به‌وجود آمدن تفاوت‌های درون گونه‌ای شده و واریته‌هایی را به‌وجود آورده است. این درخت در گلخانه و نواحی گرمسیری خزان ندارد.

خصوصیات اکولوژیکی

رشد سریع از خصوصیات ثابت گونه‌های پائولونیاست. در ارتفاعات گونه‌های ٩۵٠٣و در مناطق پست گونه ٩۵٠١ و در هر دو منطقه گونه ٩۵٠٢ به‌خوبی رشد می‌کنند. گونه  هیبرید تریپیلویید در هردو منطقه قابل رویش است. در مناطق جنوبی گونه ٩۵٠٣ رشد کندتری نسبت به سایر گونه‌ها دارد. ریشه‌های پائولونیا عمیق هستند و به‌صورت انشعابات دوشاخه‌ایی و انبوه رشد می‌کنند. همچنین ریشه‌های این درخت در خاک شنی با زهکشی مناسب، در عمق ۴۰ الی ۱۰۰ سانتی‌متری گسترده می‌شوند. در مقایسه با گیاهان زراعی که در عمق صفر تا ۴۰ سانتی‌متر ریشه می‌دوانند، پائولونیا برای کشت تلفیقی بسیار مناسب است، به‌این‌ترتیب که بین درختان پائولونیا و گیاهان زراعی برای استفاده از مواد غذایی خاک، رقابت به‌وجود نمی‌آید. رشد تاج به‌صورت انشعابات دوشاخه‌ایی کاذب است زیرا جوانه انتهایی در زمستان از بین می‌رود. نحوه رشد شاخه‌ها نشان‌دهنده سن درخت نیز می‌باشد. حجم تنه درخت طی دو مرحله رشد طولی افزایش می یابد و ۹۰ درصد حجم چوب گونه  هیبرید از اولین مرحله رشد طولی تنه بدون شاخه و برگ به‌دست می‌آید .حتی در درختان ۴۰-۵۰ ساله نیز افزایش رشد حجمی وجود دارد.

نیاز‌های اکولوژیکی

 • دما:

متوسط دمای مناسب برای درختان پالونیا هیبرید  بین حداقل ٣۵- درجه سانتی‌گراد در زمستان و حداکثر ۵٢ درجه سانتی‌گراد در تابستان  را تحمل میکند. گونه هیبرید ٩۵٠٣ مقاوم‌ترین گونه نسبت به دمای بسیار پایین است بعد از آن، به ترتیب گونه ٩۵٠٢ و گونه  ٩۵٠١ نسبت به سرما مقاوم هستند. گونه‌ هیبرید با سه پایه مادری تریپیلویید  نسبت به دمای بسیار پایین آسیب‌پذیرتر نمی‌باشند. بهترین دما برای رشد طولی و قطری پائولونیا ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. گونه‌های بومی جنوب چین نسبت به سرما و یخبندان حساس‌ترند و اگر در شمال چین کاشته شوند حجم چوب‌دهی مناسبی نخواهند داشت. ازآنجایی‌که رشد طولی نهال‌های حاصل از جست زودتر متوقف می‌شود، نسبت به نهال‌های یک ساله دست‌کاشت در مقابل سرما مقاوم‌ترند. هم‌زمان با خزان برگ‌ها در پاییز رشد طولی نهال‌ها متوقف می‌شود. در زمستان لوب‌های گوشتی و ضخیم کاسه گل، جوانه‌های گل را از خطر یخ‌زدگی محافظت می‌کنند. همچنین روزنه‌های هوایی با فلس‌ها و کرک‌هایی پوشیده شده‌اند که موجب کاهش تبخیر و تعرق می‌گردند. مهم‌ترین عامل آسیب‌دیدگی درختان، تغییرات شدید دمای شب‌وروز است که در زمستان‌های سرد برای جلوگیری از یخ‌زدگی تنه درختان را به آب آهک آغشته می‌کنند.

 • نیاز آبی:

حداقل میزان بارندگی موردنیاز درختان پائولونیا، سالانه  ۲۵۰ میلی‌متر و حداکثر ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌متر می‌باشد. دو گونه  سری ٩۵ ها و تریپیلویید  مقاوم‌ترین گونه‌ها نسبت به خشکی و کم آبی می‌باشند.

 • خاک:

گونه های هیبریدی  در چند نوع خاک به‌خوبی رشد می‌کند. گونه  هیبرید ٩۵٠١ مقاوم‌ترین گونه نسبت به خاک رس است. پائولونیا به خاکی با ۵۰% تخلخل و۳۰ % تهویه با چگالی  ۰۳/۰ – ۳/۱ g/m³ نیاز دارد. در فصل مرطوب سطح ایستابی با سطح خاک باید بیشتر از ١/۵ متر فاصله داشته باشد. مقاوم‌ترین گونه‌ها نسبت به تغییرات PH خاک، گونه‌های  هیبریدی ( همه هیبرید ها ) می‌باشند که در PH بین ۵ تا ۹/۸ به رشد خود ادامه می‌دهند.

 • ارتفاع:

  گونه هیبرید ٩۵٠٢  بهترین گونه برای مناطق میان‌بند و گونه  هییرید ٩۵٠٣  بهترین گونه برای مناطق ییلاقی است. در مناطق قشلاقی(مناطق نیمه‌گرمسیری با خاک لومی سنگین – رسی سبک) گونه ٩۵٠١ و ٩۵٠٢  بهترین رشد را دارند.

علم هیبرید چیست؟

هیبرید علمی قدیمی و درعین‌حال با کاربری نوین است که در علم زیست‌شناسی(حیوانات و گیاهان) کاملا شناخته‌شده و به‌روز است. علم هیبرید هم به‌صورت طبیعی وجود داشته است و هم در محیط آزمایشگاهی انجام پذیر است. همان‌طورکه ذکر شد هیبرید دو معنی دارد: در معنای اول هیبرید نتیجه آمیزش طبیعی بین دو گونه حیوان و یا دو گونه مختلف از گیاهان است و در معنای دوم هیبرید به پیوند آزمایشگاهی دو گونه قابل پیوند یا غیرقابل پیوند(در محیط طبیعی) می‌گویند که به همراه اصلاح نژادی و با استفاده از ویژگی‌های برتر هریک از گونه‌ها و نژادها، برای دسترسی به گونه برتر که عقیم نیز می باشد، صورت می‌گیرد.

پائولونیا: کلید حل مشکل محیط‌زیست

گرمای کره زمین در سال‌های اخیر به یکی از بزرگ‌ترین معضلات کره زمین بدل شده است. در تلاش برای کاهش انتشار کربن دی اکسید در جو، ارزیابی‌ها و ملاحظات بسیاری به‌جهت ذخیره انرژی در کشورهای مختلف درنظر گرفته شده است. بااین‌وجود ایده جذب کربن دی اکسید منتشر شده در جو، یک مفهوم نو است که به‌نظر می‌رسد راه‌حل اساسی برای این معضل باشد. بنابراین ما تاکید خود را بر روی ظرفیت جذب کربن دی اکسید گیاهان گذاشته‌ایم، یعنی همان روشی که مادر طبیعت طراحی کرده است. همان‌طورکه ذکر شد گیاه پائولونیا در زمره گیاهان پهن برگ می‌باشد و باتوجه‌به سرعت رشد فوق‌العاده‌ی آن از فتوسنتز بالایی برخوردار است؛ این امر موجب می‌شود علاوه بر تصفیه هوا و جذب بالای CO2 تاثیر بسیار فوق‌العاده‌ایی در جذب آلاینده‌ها و گردوغبار هوا داشته باشد و راه‌کار مناسبی برای مقابله با پدیده شوم و کشنده ریزگردها در جنوب کشورمان درنظر گرفته شود. کاشت درخت پائولونیا به‌صورت کمربندی می‌تواند تاثیر به‌سزایی در رفع ریزگردها و مقابله با اثرات مخرب زیست‌محیطی و اکوسیستمی آن داشته باشد. بنا بر تحقیقات انجام‌شده هر ۳ درخت پائولونیا اکسیژن مورد نیاز ۱ نفر را در طول یک سال تامین می‌کنند. همچنین برگ‌های پهن پائولونیا با پرزهای ریزی که بر روی خود دارند همچون سپری دفاعی در برابر هجوم حشرات موذی فصلی ازجمله مگس سفید عمل می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر لطفا به سایت www.goldenplant.ir مراجعه کنید .دوستان برای مطالب آپدیت  شده به سایت گلدن پلنت مراجعه نمایند .

با تشکر و سپاس

لینک کانال تلگرام ما را بازدید بفرمایید . 

 @goldenplant

 تهیه و ترجمه متون از مهندس فهیمی فرد

155 دیدگاه

 1. سعید Says: ۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۵:۱۳ بعد از ظهر پاسخ

  سلام ببخشید ایا میتونیم این درخت رو در پیاده رو جلوی خانه بکاریم و اینکه ایا این درخت در زاهدان هم امکان رشد داره یا نه با توجه به افتاب سوزان اینجا و نهال ها رو چه فصلی باید بکاریم؟
  با تشکر

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۱:۴۹ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   خیر دوست عزیز در پیاده رو بعد از ۴ سال به دیوار آسیب میرساند . تحمل دمای این گیاه هم تا ۴۰ درجه سانتی گراد میباشد و تحمل سرما منهای ۳۵ درجه , البته در صورت مرطوب بودن محیط کشت تا ۵۳ درجه هم تحمل دارد .
   با تشکر

 2. اميني Says: ۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۲:۴۷ بعد از ظهر پاسخ

  سلام سی هکتار زمین دارم دنبال مشاور برا کاشت درخت پالونیا دارم درصورت تمایل تماس بگیرید لطفا امینی از تهران ٠٩١٢٧۶٩٨۶٧۶

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۰۷-۱۷ ۱۰:۳۰ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   ممنون آقای امینی من در خدمت هستم .

  • محسن Says: ۱۳۹۶-۱۰-۱۸ ۱:۵۶ قبل از ظهر پاسخ

   سلام خسته نباشید نژاد شن تونگ بعد یک سال کف بر میشود
   ۱ دلیل کف بر شدنش چیه؟
   ۲ چه فصلی کف بر میشه؟
   ۳ اگر نشه مشکلی پیش میاد؟

   • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۰-۱۸ ۱۰:۵۹ قبل از ظهر پاسخ

    سلام
    در هیچ سایت اروپایی و یا چینی کف بر شدن این گونه ذکر نشده و دلیلی هم بر کف بر کردن نیست . هر برش در گیاه هیبرید یک درخت رو کم میکند یعنی در صورتی که با پروتکل کار کنید ٨ درخت میتوانید برش کنید و در صورت رشد معمولی ۶ بار میتوانید درخت تولید کنید . که کف بر کردن در شرایط خاص انجام میشود که مربوط به این گونه نیست .

 3. مجید Says: ۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۱:۴۵ بعد از ظهر پاسخ

  سلام بهترین نوع کاشت این درخت برای ارزش چوبیش واقتصادیش کدام است من یک زمین زراعی ۱هکتاری نسبتا بیابانی بااب وخاک حاصل خیزدراصفهان دارم میخاستم باشرایط اب وهوای اصفهان برای کاشت بهترین نوع این درخت هم ازنظر سرعت رشدومقام بودن کدام نوعش بهتراست درباره ی چندنوعش تحقیق کردم برای انتخابم در(P.elongata)و(P.fortunei) گیج شدم ومیخاستم بدونم کاشت به روش بذربهتراست یانهال لطفا توضیح دهیدبرای کاشتش تجربه ای ندارم ممنون

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲:۲۷ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   صد البته که گونه الونگاتا مخصوص منطقه شما می باشد زیرا فورتونی تحمل سرمای اصفهان را ندارد . بهترین روش کاشت نهال تولید شده در آزمایشگاه کشت بافت می باشد که در تمام کشورهای پیشرفته برای تولید یک دست نهال های گونه های متفاوت گیاهان و بخصوص پالونیا از این روش استفاده میشود . جهت کاشت در یک هکتار میتوانید ۲۵۰۰ عدد نهال به فواصل ۲*۲ کشت کنید . از نظر تجربه کاشت ما در کنارتان هستیم .

 4. درگاهی Says: ۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۸:۲۸ بعد از ظهر پاسخ

  حداقل مساحت زیر کشت که صرفه اقتصادی داشته باشه چقدره حدودا
  ومیزان کمترین سرمایه لازم برای این حداقل میزان کشت چقدره?
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱:۴۷ قبل از ظهر پاسخ

   با سلام و عرض ادب
   دیگه میشه گفت این استاندارد خاصی نداره ولی حداقل ۵٠٠٠ متر زمین لازمه که سود قابل ملاحظه ای ببرید . مقدار سرمایه مورد نیاز جهت خرید نهال ١٠،۶٠٠،٠٠٠ تومان میباشد .
   با تشکر

 5. محمد Says: ۱۳۹۴-۱۰-۰۸ ۲:۳۷ بعد از ظهر پاسخ

  سلام,وقتتون بخیر,,ایا میشه نحوه تکثیر بذر پالونیا رو توضیح بدین؟ممنون میشم

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۱۰-۰۸ ۳:۰۳ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   ببخشید من متوجه سوالتون نشدم ، بذر تکثیر نمیشه . روش ما تولید توسط کشت بافت میباشد . روشهای تولیدی با بذر بسیار مشکل و درصد پایینی زنده میمانند، برای ما که تولید انبوه داریم روش مناسبی نیست . تکثیر بذر برای افرادی که در منزل میخواهند کشت کنند مناسب میباشد .
   مطالب سایت راکامل مطالعه کنید ، همه راهنمائى های دیگر در رابطه با این نهال وجود دارد . ممنون

 6. ربیعی Says: ۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۲:۴۳ بعد از ظهر پاسخ

  سلام،
  شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی، منطقه ای نسبتا خشک و با آب و هوای سرد هست به طوری که دارای میانگین بارش سالانه ۳۰۰ میلی لیتر هست و گاهی در زمستان چند روز یخبندان با دمای کمینه ۲۳ درجه زیر صفر رو تجربه میکنه. در ضمن باد شدید وجود نداره. در این منطقه امکان کاشت پائولونیا وجود داره؟
  با فرض امکان کاشت، به ازای هر هکتار زمین زراعی به چند نهال احتیاج هست؟ هزینه نهال ها و ارسال آن ها؟ همچنین سایر هزینه های اولیه مربوط به آماده سازی زمین و…
  ممنون

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۸:۲۵ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   بله دوست عزیز گونه ای که ما کار میکنیم تحمل این شرایط را دارد فقط اگر برای تولید چوب بخواهید کار کنید باید آبیاری قطره ای مرتب داشته باشید .
   در هر هکتار ٢۵٠٠ نهال برای برداشت ۵ ساله میتوان کاشت
   قیمت هر نهال ١۵،٠٠٠ تومان میباشد.
   که هزینه ارسال هم با خودتان میباشد .

 7. ربیعی Says: ۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۲:۴۵ بعد از ظهر پاسخ

  یه سوال دیگه،
  چه زمانی برای کاشت مناسب هست؟

 8. ربیعی Says: ۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۶:۲۷ قبل از ظهر پاسخ

  ممنون از پاسخگویی سریع شما
  این تعداد نهال برای یک هکتار زیاد نیست؟ در جواب یکی از دوستان فرمودین فاصله ۲*۲ برای کشت ۵ ساله، من جایی دیدم ۵۰۰ نهال برای یک هکتار. چون تفاوت زیاد بود می پرسم، ممنون که وقت میذارید.
  آیا در منطقه ی ما به خاطر آب و هوا بازده محصول کمتر میشه؟

 9. پورقاسم Says: ۱۳۹۴-۱۱-۲۰ ۱۲:۲۸ بعد از ظهر پاسخ

  با سلام وخسته نباشید
  من ۴ هکنتار زمین زراعی دارم با خاک مناسب و اب هم تامین تقریبا در گرگان میخوستم پالونیا بکارم بادتوجه به توضیح شما رقم فورتونی مناسب کار ما هست؟
  برای تهیه نهال باید با شما تماس بگیریم
  هزینه خرید نهال چقدر؟

 10. پورقاسم Says: ۱۳۹۴-۱۱-۲۰ ۱۲:۳۰ بعد از ظهر پاسخ

  برای گرفتن حجم بالاتری از چوب فاصله درختان رو چطوری بزنیم؟

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۸:۲۴ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   حد نهایت کاشت برای برداشت ۵ ساله ٢*٢ میباشد .
   کمتر هم کشت میشود ولی برای برداشت چوبهایی با قطر ١٧-٢٠ سانت
   ممنون

 11. صالحی Says: ۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۹ قبل از ظهر پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  من در منطقه قیر و کارزین-فارس زمین کشاورزی حدود ۱۰ هکتار دارم.بیشینه دمای آنجا حدود ۴۶ درجه هست و یخبندان هم نداریم
  به نظر شما توجیخ اقتصادی داره واسه تولید چوب پائولونیا در این منطقه؟
  و حداکثر چند درخت میشه کاشت؟

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۹:۲۱ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   دوست عزیز خودتون با یه حساب ، میتونید به سود اقتصادی این پروژه پی ببرید .
   در ١٠ هکتار زمین شما میتونید حداکثر ٢۵٠٠٠ عدد نهال کشت کنید. در پایان ۵ سال ، فقط از چوب تولیدی شما ٢۵٠٠٠ متر مکعب برداشت خواهید داشت ، که البته در آمدهای دیگری هم خواهید داشت .

 12. صالحی Says: ۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۸:۲۷ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  عذر میخوام چگونه مناسب بودن خاک و آب رو تشخیص بدیم؟معیاری دارید مثلا ای سی آب چقدر باشه ؟

 13. farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۸:۳۸ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  تنها موردی رو که باید برای پالونیا در نظر بگیرید این هست که خاک شما زهکش خوبی داشته باشه و آب روی خاک نماند . به اصطلاح دیگر خاک باید ۵٠ درصد ماسه داشته باشد .
  این گیاه با بیمارترین خاکها هم بدون مشکل میتونه رشد کنه ، تا ئى سى ١٢٠٠٠ را میتواند تحمل کند.

 14. طاهري Says: ۱۳۹۵-۰۱-۲۰ ۸:۵۳ قبل از ظهر پاسخ

  سلام أیا کاشت درخت پالونیا در شهرستان بابل امکان پذیر است؟ می خواهم أطراف زمین کشاورزی بکارم أیا مشکلی إیجاد نمی کند؟

 15. محمد Says: ۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۳:۵۲ قبل از ظهر پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید چند سوال
  در بالای سایت از پالونیایی که در ۳ سال رشد ۵ ساله میکند را ذکر کردید .لطفا بفرمایید نامش چیست؟
  لطفا بفرمایید هر درخت بعد ۵ سال حدودا چند متر مکعب چوب تولید میکند ؟
  لطفا بفرمایید هر متر مکعب برای فروش حدودا چقدر است ؟ جایی فرمودید سر زمین ۴۵۰ هزار تومن و جایی دیگر ۸۰۰ دلار
  لطفا کمی بیشتر توضیح دهید

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۶:۳۵ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   این درخت در تعداد کمتر از ١٢ هزار عدد فروخته نمیشود به نام هیبرید تریپیلویید ، در سال ٣/۵ یک متر مربع در سال پنجم ١/۴٢ متر مکعب چوب تولید میکند .
   در حال حاضر در سر زمین ۶٠٠ هزار سر زمین توسط ما خریداری میشود.
   اگر دوست داشتین از سایت دیگر ما بازدید به عمل بیاورید.
   http://www.goldenplant.ir

 16. Maryam Says: ۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۱۰:۴۱ قبل از ظهر پاسخ

  سلام آقای فهیمی فرد من میخواستم برای کاشت این درخت و خرید نهال آموزشهای لازمو ببینم میشه راهنمایی کنید؟

 17. رضا هاشمی Says: ۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۵:۱۷ بعد از ظهر پاسخ

  من درخت لازم دارم در چهار محال بختیاری اما مشخصات وعکس برآیم ایمیل وشماره تلفن

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۷:۳۴ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   دوست عزیز این گونه را فروش جزئی نداریم حداقل ۳۰۰۰ عدد می باشد
   گونه های دیگه رو با یه تعداد حداقل ۲۰ عدد در خدمت هستیم
   تلفن در صفحه اول سایت در قسمت بالا موجود می باشد. این سایت رو لطفا با لپ تاب یا پی سی ملاحظه بفرمائید
   سایت دیگر ما را هم میتوانید ملاحظه کنید
   http://www.goldenplant.ir

 18. عبدالله Says: ۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۷:۴۸ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  ۱٫در مناطق ساحلی استان گیلان که زمینها دارای بافت ماسه ای هستندو سطح آب بالا هست و بارش زیاد کدام گونه مناسبه؟
  ۲٫اگر خاک مرغوب باشه باز با توجه به بارش کدام گونه؟
  ۳٫قیمت کلی و جزئی؟
  ۴٫نیاز به سیستم آبیاری داره؟یا اگر باشه تاثیری در رشد داره؟
  ۵٫در مرحله کاشت چند درصد تلفات وجود داره؟
  ۶٫در دوره دوم برداشت با توجه به رسیدگی به پایه قطع شده دوره باز تولید چقدر است؟چند درصد تلفات وجود داره؟
  ۷٫تیپ بیماریها چیه؟بیماری یا آفت مشترک با گونه های بومی وجود نداره؟سموم پیشگیری و درمان وجود داره؟

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۲:۲۷ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   در قسمتی که فرمودین امکان کاشت این درخت نیست . در صورت کاشت ۱-۲ ساله درختان از بین می روند.
   اگر زمین دیگری دارید بفرمائید تا توضیحات داده شود .

   • Paulownia Says: ۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۴:۲۰ بعد از ظهر پاسخ

    اتفاقا تو یه مقاله ای م خوندم دیدم که گفته بود بهترین خاک واسه پالونیا خاک ماسه ای هسش:

    Paulownia is highly adaptive species and grows well on many types of soils. Most appropriate and recommended are light, well drained and sandy soils with or without slopes. Most recommended are deep well drained soils with pH from 5.0 to 8.9.Avoid clay, rocky and soaked soils. Soils that are consisted from over 25% of clay and porosity under 50% are not recommended for Paulownia. Paulownia does not tolerate salinity over 1%. Young Paulownia plants develop well, when the soil depth is at least 1.5-2 meters.

 19. سید مسلم روشنایی Says: ۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۸:۱۱ قبل از ظهر پاسخ

  با سلام وتشکر
  در گیلان بطور کلی میتوان کاشت یانه

 20. سید مسلم روشنایی Says: ۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۸:۱۳ قبل از ظهر پاسخ

  ادرس کانالتون رو با تلگرام میتونید به این شماره بفرستد ۰۹۳۶۸۰۸۳۵۸۶

 21. مجید Says: ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۸:۱۰ قبل از ظهر پاسخ

  هزینه تمام شده یک متر مکعب چوب چقدر است

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۵۷ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   قیمت شاخصی نمیتوان داد , به دلیل اینکه برای هر زمینی , هزینه متفاوتی وجود دارد .
   از این رو لطف بفرمائید تماس بگیرین تا کامل خدمتتون توضیح بدم .
   با تشکر

 22. مجید Says: ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۸:۱۲ قبل از ظهر پاسخ

  مصرف آب هر درخت چقدر است
  ممنون از پاسخ شما

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۲:۰۶ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   در شرایط کم آبی و حداقل روزانه یک لیتر و در شرایط وجود آب و میانگین ؛ روزانه ۷ لیتر و در شرایط پر آبی و حداکثر ۱۴ لیتر روزانه

 23. محمد Says: ۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۹:۳۹ قبل از ظهر پاسخ

  سلام من در نزدیکی شیراز یازده هزار متر زمین با سهمیه اب هر چهار روز شش ساعت از یک پمپ چهار اینچ دارم میخواستم بپرسم ایا میتونم این درخت را کشت کنم و دوم اینکه اگر بعد از یک یا دو دوره کشت درخت زمین اگر نخواهم ایندکشت را ادامه دهم مشکلی از جهت ریشه درخت بوجود نمیاید با تشکر

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۱:۲۶ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   کشت مناسب منطقه شما پائولونیا ۹۵۰۱ می باشد که میتوانید بعد از اتمام دوره توسط گریدر ریشه های نفوذ کرده را بیرون بیاورید . ولی اینکه تمام ریشه بیرون بیاید یا نه احتیاج به دانسته هایی از زمین شما می باشد که پاسخ صحیح داده شود . در صورت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید در خدمت هستم . این نکته هم قابل ذکر است که گیاهان هیبرید تهاجم ندارند و ریشه ها مزاحمت برای شما نخواهند داشت.
   با تشکر

 24. محمد Says: ۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۲:۵۱ بعد از ظهر پاسخ

  سلام ۰ببخشید نهالستان شما درکدام شهر میباشدوارتفاع هر نهال چند سانتیمتر هست ۰با تشکر

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۸:۳۹ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   در گرگان واقع می باشد. نهالها طبق سفارش شما از کشورهای مختلف وارد می شود , هم بصورت گیاه وهم بصورت ریزوم , در گلخانه آماده و تحویل مشتری می گردد. اگر منظور شما فقط نهالستان کاشت پائولونیا می باشد . امسال تونستیم ۱۰ هکتار زمین تهیه بکنیم برای کشت . آدرس نهالستان هم در همین شهر می باشد البته کاشت نهال تریپیلوئید امسال در قزوین و ملایر هم انجام می شود که عکسها در کانال گذاشته می شود . کلا امسال اولین سال ورود این نهال به کشور می باشد .

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۸:۴۲ قبل از ظهر پاسخ

   البته نهال تریپیلوئید در سالهای بعد جایگزین تمام نهالهای پالونیا میشود با قیمت مناسب به امید حق

 25. علی زنده بودی Says: ۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۱:۱۷ قبل از ظهر پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم این درخت قابلیت کشت در استان بوشهر به خصوص شهرستان اهرم که تقریبا ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر از دریا فاصله داره و رطوبتش در حد خود شهر بوشهر نیست و دما اون تر ۵۰ درجه در تابستان ( شاید هم بیشتر ) میرود دارد یا نه . و اگر دارد ممنون میشم نحوه کشت آن در این منطقه را برای من ارسال کنید

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۱:۳۷ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   دوست عزیز شما برای اون منطقه پائولونیای ۹۵۰۱ رو میتونید کشت کنید که ضمانت تا ۴۸ درجه و پیک ساعت تا ۵۵ درجه را دارد. گونه بسیار مقاوم که تا ۵۲ درجه دائم و ۶۰ درجه در پیک ساعت را تحمل می کند را داشته باشید . فروش ما فقط بصورت عمده می باشد . البته با ضمانت , در صورت درخواست اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

 26. علي Says: ۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۸:۰۵ قبل از ظهر پاسخ

  سلام.ایا شما هم مثل کسانی که اموزش کاشت قارچ دادن و بعد تولیدها رو نخریدن هستین؟
  ایا واقعا خودتون میخرین در اخر چون من مشتری ندیدم هیجایی..

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۱:۰۳ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   اولین اثر بدبینی به خود شخص بر میگردد , پس بهتر هست با نگاهی مهربانانه تر به این موضوع بپردازیم . ما پیشنهادی به شما می دهیم , شما میتوانید انتخاب کنید .
   تمام تلاش من بر این استوار است که شما بتوانید بیشترین سود را از کاشت این درخت ببرید . به دلیل زیاد بودن صحبت لطفا تماس بگیرید تا شرایط را خدمتتان توضیح بدهیم .

 27. علی توسل Says: ۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۸:۵۰ بعد از ظهر پاسخ

  با سلام
  بنده اطلاعات کامل در خصوص کاشت و داشت و فروش محصول را دارم. می خوام بدونم هزینه نگهداری تا اولین بهره برداری چقدر میشه و ایا ارزش داره برای اینکار اقدام به خرید زمین کنم. ممنون میشم اطلاعات تکمیلی را ارسال نمایید

 28. محمود Says: ۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۷:۳۵ بعد از ظهر پاسخ

  با سلام.
  متاسفانه من نتونستم شماره شما رو داخل سایت پیدا کنم‌.
  امکانش هست آدرس کانال و شماره تماس را به این شماره ارسال کنید(۰۹۳۰۱۲۶۳۹۰۵).
  با تشکر

 29. فلاح Says: ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۸:۱۸ قبل از ظهر پاسخ

  سلام
  با تشکر از درج مطالب سایت ،لطفا بفرمایید در منطقه گیلان کاشت توجیه اقتصادی خوبی دارد
  موفق باشید

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۳۳ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام
   تشکر از حسن نظر جنابعالی
   در منطقه گیلان در صورتی که سطح آب زیر منطقه مورد نظر ما باشد، با انجام روش های ارایه شده از شرکت اصلی اروپایی یا زیر مجموعه های مورد تایید تولید کننده با ضمانت ، نوع اروپایی این گیاه در ۴ سال به یک متر مکعب خواهد رسید که تحویل خواهیم داد . جهت کسب اطلاعات دقیق تر تماس بگیرید در خدمتتون هستم .

 30. فلاح Says: ۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۸:۴۲ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  هزینه هر نهال چقدر می باشد با تشکر

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۲۸ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   دوست عزیز قیمت نهال ها بسته منطقه مورد کشت تغیر میکند . ما با ارایه اطلاعات منطقه شما به شرکت اروپایی ، نهال مناسب منطقه شما تولید و به کشور ارسال میشود البته با سایز کوچک که در مرحله بعد با نگهداری در گلخانه خودمان نهال را به سایز ۴٠ سانت میرسانیم و تحویل شما میدهیم . قیمتها از ٢۵ و ٣۵ و ٨۶ هزار تومان تغیر میکند . فقط گونه تریپیلویید ما متفاوت می باشد و در هر منطقه ای میتواند کشت شود مبلغ ٨۶٠٠٠ تومان میباشد . در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با شماره همراه ذکر شده در بالای صفحه تماس بگیرید در خدمتتون هستم .

 31. علیرضا همتی Says: ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۱۱:۳۸ قبل از ظهر پاسخ

  با سلام .من یک زمین به مساحت حدود یک هکتار در منطقه پسیخان رشت (حدود ۱۵ دقیقه با ماشین فاصله تاشهر رشت )دارم . رودخانه ای دائمی در حدود ۷۰ متری انتهای زمین وجود داره. چه گونه ای از نهال پائولونیا برای زمین فوق که احتمالا سطح آب زیر زمینی اش بالاست مناسبتره؟ و ضمنا برای تهیه نهال چکار باید بکنم؟ خیلی ممنون از راهنمایی و پاسخگویی تان.

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۱۰:۱۱ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام
   دوست من از ضعف های پالونیا آبمانی میباشد به هیچ وجهه سطح آب زیرزمینی بالای ٢ متر نباشد .
   فقط از واریته های هیبرید استفاده کنید مناسب برای این محیط گونه ٩۵٠٢ میباشد . برای تهیه سایت دیگر ما را بررسی کنید.
   http://www.goldenplant.ir

 32. محمود Says: ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۲:۴۱ قبل از ظهر پاسخ

  با درود
  با توجه به تعادل دما در استان گیلان و بارشهای مناسب، فورتونی به صرفه تر است یا این هیبرید ها؟ اگه لطف کنید دلایل تان هم بگین، سپاسگزار میشم

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۶:۴۴ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام
   با توجه به اینکه جواب شما رو در تلگرام دادم باز برای خواندن این پاسخ توسط دوستانی که همین سوال را دارند تکرار میکنم .
   در هیچ کدام از سایت های اروپایی و آمریکایی و سایتهای مهم چینی ( به جز بعضی فرصت طلبان چینی ) این درخت را برای فروش ندارند و فقط به عنوان درخت پایه مادری در کنار تومنتوسا برای رگ گیری های ژنتیکی استفاده میشود . در تمام این شرکتهای معتبر فقط نهالهای هیبرید فروخته میشود و از این درختان فقط به عنوان نهالهای مادر ذکر نام میشود . این از مهمترین دلایل برای پاسخ شما میباشد . در حال حاضر در کشور آمریکا تمام نهالهای این واریته را از بنیان درخت در آورده و از بین برده اند و از مهاجم ترین گیاهان دنیا نام برده شده است . در کشور ما متاسفانه جهت سود مالی همچنان در حال تولید این درخت هستند و توجهی به ضرر این درخت به زیست بوم ما ندارند . خوشبختانه بعضی از ارگانها همچون سازمان مراتع استان مازندران با تست این نهال پی به مهاجم بودن این گونه برده اند ، دوستانی که مایل هستند میتوانند به مراتع مازندران که در قایم شهر هست ، تشریف ببرند و از اساتید این ارگان کامل سوالاتشون رو بپرسند . اگر این گیاه این موارد منفی را با خود نداشت مطمینا کشورهای ذکر شده که از کشورهای پیشرفته دنیا هستند نه از جهان سومی ها هیچ کدام به دنبال تولید و فروش این گونه مخرب نیستند .
   برخی از تفاوتهای اساسی این واریته با واریتهای هیبرید رو براتون نام میبرم :
   ١- کیفیت چوب پالونیای هیبرید که گونه ای عقیم میباشد و به تصور اشتباه بعضی دوستان که از ریشه این گیاه تکثیر انجام میدهند و به فروش میرسانند ، هیبریدها از این روش قابلیت تکثیر ندارند . هیبریدها دارای کیفیت چوب با گرید ۱A &B هستند ولی گونه فورتونی در گرید بندی چوب زیر گرید ۳ هستند .
   ٢- مقاومت به سرما و گرمای فورتونی منهای ۵ درجه و مثبت ٣٨ درجه گرما هستند که ما نمونه در شهر یزد برای اینکه دوستان ببینند گرما با این درخت چه میکند و در کجور از توابع نور مازندران نمونه دارم که با دمای منهای ٧ درجه تمام نهالستان از بین رفت . هر کدام از دوستان مایل باشند معرفی میکنم بازدید کنند . در صورتی که هیبریدها تا منهای ٢۵ و ٣۵ درجه زیر صفر را مقاومت دارند و گرمای ۵٢ و ۵٨ درجه را تحمل دارند با ارسال مقاله معتبر این را هم میتوان اثبات کرد .
   ٣- مقاومت به شوری در گونه فورتونی نهایتا تا ٣٠٠٠ ئی سی هست که از این به بعد گیاه از رشد باز میماند . نهالهای هیبرید از جمله تریپیلویید تا تحمل ٨٠٠٠ را با رشد بدون توقف دارند و تا ١۴٠٠٠ یی سی تست توسط خود ما انجام شده است .
   ۴- فورتونی وقتی کشت شود یک بار و نهایتا با سرعت بسیار کند در بار دوم بعد از برش قابلیت رشد دارد ولی نهالهای هیبرید با هر بار کاشت واریته های چون ٩۵٠١ و غیره ٨ بار کامل رشد میکنند و واریته تریپیلویید تا ١٢ بار قابلیت برش وجود دارد .
   البته فقط گزینه شماره یک و شماره دو برای این مورد کاملا مکفی میباشند .
   البته در بسیاری از صفات همچون مقاومت به آهک و گچ و غیره در هیبریدها قابل مقایسه نیستند ولی متاسفانه در کشورمان این اصلا اهمیتی داده نمیشود و به جرات میتونم بگم در دنیا برای اهمیت ندادن به زیست کره باید رتبه اول باشیم . با امید که بدون حب و بغض مطالب را مطالعه کنید . تمام این مطالب که ذکر کردم با مطالعه بدست آورده ام . در تمام مقاله های منتشر شده این مطالب وجود دارد .
   با تشکر و سپاس از شما

 33. محمدرضا Says: ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۱۰:۲۴ بعد از ظهر پاسخ

  سلام دوست بزرگوار
  از راهنمایی و مطالب مفید شما بسیار سپاسگذارم
  لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید
  ١- تفاوت قیمتها بین فروشندگان نهال به چه دلیل هست؟
  ٢- برای تشخیص اصیل بودن نهال راهی هست؟
  ٣- جسارتا، اگر برفرض مثال نهال تریپیلویید خریداری کنیم و شرایط کشت رعایت شود، تضمین شما برای اینکه این نهال با همون شرایطی که فرمودید رشد کنه چی هست؟

  بازهم ممنون و سپاسگذارم

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۹:۱۸ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام
   خواهش میکنم حتما ، وظیفه هست پاسخ بدم .
   در ابتدا بگم که مهمترین سوال را کردین ، همیشه این سوال مهمترین سوال حداقل در ایران میباشد که دروغ گویی و کلاهبرداری رواج پیدا کرده ، در هر صورت جواب از این قرار هست ؛
   ١- تفاوت در قیمتها بدلیل تکثیر گونه های هیبرید هست که رواج پیدا کرده و برخی فروشندگان به تصور اینکه چون قلمه ها جوانه میزند فکر میکنند که نهال را تکثیر کرده اند در صورتی که به هیچ عنوان این اتفاق نیوفتاده بلکه جوانه جدید از کانال هیبرید بیرون نیامده و فقط از نهال مادری بیرون آمده که یا فورتونی هست یا تومنتوسا که فورتونی که تعریف آن شده از پیش یک گیاه مهاجم میباشد و تومنتوسا برای هدف زینتی فقط کاشته میشود . برای این دلیل هم میتوانیم نمونه کار به دوستان نشان دهیم و هم دانشمندانی را معرفی کنیم که کامل برایتان تشریح کنند .
   هیج نهال یا گیاه هیبریدی از این طریق تکثیر نمیابد . پس این دوستانی که ریشه را تقسیم میکنند با قیمت پایین تری این نهال را بفروش میرسانند . که خرید این نوع نهالها مشخص هست تکلیف خود گیاه و رشد و کیفیت نهایی محصول .
   ٢- برای اینکه از از اصیل بودن نهال خریداری شده مطمین شوید از فروشنده تمامی مدارک خرید و مدارک واریزی به همان شرکت و مبلغ پول واریزی را درخواست کنید . حتما مدارک اصل باشند به هیچ عنوان کپی را قبول نکنید . اگر مدارک قدیمی باشند باید با سن نهال تطبیق داشته باشند . این اطلاع را دارم که همه دوستان از چین قلمه را تهیه میکنند جز شرکت ما که خریداری نهالها از شرکتهای اروپایی میباشند . از فروشنده این را بخواهید که گیاهشان از قلمه تهیه نشده باشد و دلایل آن را بخواهید . بعد از تحویل گرفتن تمام مدارک و رویت آن ضمانت نهال را برای از بین نرفتن و رشد آن به شما بدهند . نهالهای هیبرید دارای مقاومت بالایی هستند اگر از قلمه باشند این مقاومت را ندارند . و اینکه از کارشناسان ما میتوانید برای تشخیص هیبرید بودن نهال استفاده کنید .
   ٣/ در مورد ضمانتی که از شرکت من خواسته اید ، هر ضمانتی که شما تعیین کنید را ما میپذیریم که در چهارچوب معامله باشد ، چون به این نهالمون و کیفیت اون اطمینان صد در صد داریم از دادن ضمانت هیچ مشکلی نداریم حتی در صورت رشد نکردن تمام
   خسارتهای شما و هزینه کرد شما را عودت میدهیم .
   در خدمتتون هستم
   سایت ما رو که تخصصی روی این گیاه کار میکنیم را مشاهده بفرمایید.
   http://www.goldenplant.ir

 34. محمد Says: ۱۳۹۶-۱۲-۰۱ ۵:۱۰ بعد از ظهر پاسخ

  سلام.من یه زمین ۲ هکتاری دارم.چقدر هزینه ناهال میشه،زمینم تو سیرجانه و بقیه زمین پسته است.و قیمت هر نهال واسه منطقه ما چقدر میشه

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۲-۰۱ ۹:۴۹ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام
   نوع واریته ای که برای سیرجان پیشنهاد میکنیم واریته بلغاری clone112 و ۹۵۰۲ هست . قیمت ۴٠ و ۴۵ هزار تومان هست . نهالها تمام ضمانت خود نهال را دارند و هم ضمانت رشد در منطقه شما را دارد ، با تمام مدارک دال بر هیبرید اصل و مادری بودن نهال ها هست .
   در خدمتتون هستیم

 35. آرمان احمدی Says: ۱۳۹۶-۱۲-۰۲ ۹:۵۷ بعد از ظهر پاسخ

  سلام ببخشید برای مناطق کوهستانی بهترین نوع هیبرید هم از نظر اقتصادی وهم از نظر زیبایی کدام هست من بیشتر شن تونگ و رو مطالعه کردم که خیلی خوبه وشما چه گونه ای از هیبرید رو پیشنهاد می فرمایید.ممنونم از راهنمایی دلسوزانه شما بزرگوار

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۲-۰۲ ۱۱:۱۸ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   دوست عزیز شنگتون دیگر قدیمی شد و در اروپا تولید نمیشود . به دلیل سرعت پایین تر از نسل های بعدی
   از همین شنگتون واریته های جدید گرفته شد به نامهای ٩۵٠١-٩۵٠٢و ٩۵٠٣ که شماره ٠١ برای مناطق خشک و ٠٣ برای مناطق سردسیر و بالای ١۶٠٠ متر ارتفاع از سطح دریا و گونه ٩۵٠٢ که هم در مناطق گرم و خشک و هم در مناطق سردسیر زیر ١۶٠٠ متر ارتفاع رشد میکنند . در واقع منطقه شما نسبت به ارتفاع از سطح دریا و نوع محیط این گونه ها کشت میشوند . پس اگر به پروژه خودتان اهمیت میدهید حتما از این واریته ها استفاده کنید . و حتما از فروشنده مدرک دال بر خرید از کشور تولید کننده که با زمان حال مناسبت داشته باشد را درخواست کنید
   و حتما چک کنید نهالها قلمه نباشد چون هیبرید قابلیت تکثیر ندارد . باز اگر راهنمایی خواستید در خدمتم

 36. فتاحی Says: ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۸:۲۵ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  بنده در سال ۸۸ دانشجوی دانشگاه منابع طبیعی گرگان بودم…. اون موقع استاد حسن عباسی( اگه ایشون رو بشناسید میدونید که به گفته خودشون بذر پالونیا رو داخل لوله خودکار ریخته و وارد و اقدام به کشت کردن که علت نامگذاری درخت نوروز هم بخاطر اسم کوچک خودشونه که نوروزعلی باشه البته به گفته خودشون) در مورد پالونیا خیلی تعریف و تمجید میکردن
  حالا بعد تقریبا ۸ سال با توجه به ارزشی که این گونه و در واقع زراعت چوب پیدا کرده میخوام اینکارو انشالله انجام بدم.
  در قسمت بالا اشاره کردید فواصل کاشت ۲ در ۲ که تراکم در هکتار میشه ۲۵۰۰ درخت و از قرار هر درخت یک متر مکعب به فرمایش خودتون، میشه ۲۵۰۰ مترمکعب تو ۵ سال!! که خیلی خیلی زیاد به نظر میرسه و عالییی
  ولی جای دیگه در سایت goldenplant اشاره کردید به گونه هیبرید تریپلویید که تراکم در هکتار ۸۰۰ تاست که تو سال چهارم یک مترمکعب چوبدهی داره و خیلی ازش تعریف و تمجید کردین و بعنوان بهترین معرفی کردین
  راستش من یه خورده گیج شدم چون ظاهرا با قیمت نجومی تریپلویید و با توجه به اون ۲۵۰۰ مترمکعبی که خودتون قبلا اشاره کرده بودین مورد قبلی ظاهرا بهتر به نظر میرسه…. اقتصادی تر و ارزانتر
  الان بهترین اقدام کدومه که من انجام بدم؟؟
  بهترین فواصل کاشت برای صرفا زراعت چوب؟ ۴ در ۲ یا ۲ در ۲ ؟
  بهترین گونه برای کاشت؟ ۹۵۰۱ رو میتونم کشت کنم؟
  قیمت هر اصله نهال؟
  مدت زمان بهره برداری؟
  قیمت هر متر مکعب چوب؟
  و نهایتا درآمد هر هکتار بعد از ۴ یا ۵ سال چقدره؟
  ضمنا زمین های من در جنگل های شهرستان علی آباده…. ۴۰ کیلومتری گرگان
  از اینکه متنم طولانی شد عذرخواهی میکنم و ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۱۱:۱۹ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام خدمت برادر عزیز
   حدود ۴-۵ سال پیش دستگاههای بایومس وارد ایران شد و بر این که احتمال بازار سازی محصول بایومس هم ایجاد شود من طرحی بر این اساس نوشتم . که البته در حدود ۱۲۰ سال قبل در آمریکا بایومس تولید می شده , ولی متاسفانه در ایران استقبالی نشد . از این رو طرح کشت ۲۵۰۰ عدد در هکتار با برش مخصوص خود را که البته از سایت آلمانی برداشت کردم رو نوشتم که خوب هیچ کدام از دوستان پیگیری نداشتند . با آمدن نهال سریع رشد تریپیلویید تولید الوار سایز بزرگ رو طرح دادیم که امکان کاشت تا ۱۵۰۰ عدد و روش هرس انگلیسی نیز امکان پذیر می باشد . ولی بطور معمول در ۸۰۰ عدد در هکتار میتوانیم ۸۰۰ متر مکعب تولید در ۴ سال را با ضمانت اطمینان دهیم . این موضوع را مد نظر قرار دهید که قیمت الوار با قطر بزرگ و قطر کوچک در اندازه کلی یک متر مکعب بسیار بسیار متفاوت هست . یعنی یک متر مکعب با قطر ۲۲ میل با یک متر مکعب با چوبهای قطر ۵۰ سانت بسیار تفاوت در قیمت واحد یک متر مکعب دارند .
   دوست عزیز توضیح به سوالهای شما به این صورت واقعا کافی نیست و امکان تعدد برداشت دارد . لطفا تماس بگیرید تا توضیحات کامل داده شود . با تشکر از بزرگواری و صبوری شما

   • فتاحی Says: ۱۳۹۶-۱۲-۰۸ ۹:۱۸ قبل از ظهر پاسخ

    مهندس جان از اهتمام جنابعالی به پاسخگویی واقعا متشکرم…
    انشالله مزاحمتون میشم.
    گرگان تشریف دارین؟

    • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۰:۱۲ بعد از ظهر پاسخ

     سلام
     خواهش میکنم ، جز انجام وظیفه کاری نمیکنم . خیر تهران هستم .
     دفتر شرکت در خیابان ملاصدرا هست و گلخانه در ملارد کرج . هر زمان بفرمایید در خدمتتون هستم . لطف بفرمایید آدرس کامل رو از سایت جدیدمون بردارید . ممنون و تشکر
     http://www.goldenplant.ir

 37. mohammad Says: ۱۳۹۶-۱۲-۱۰ ۱۰:۰۲ قبل از ظهر پاسخ

  سلام
  من ساکن گلستان هستم اگه ادرس نهالستان رو بفرستید حضوری همدیگرو ببینیم ممنون میشم.

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۶-۱۲-۱۱ ۹:۵۵ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام
   آدرس دفتر مرکزی شرکت توت آبی واقع در
   خیابان ملاصدرا زیر پل کردستان سمت راست بن بست توفیق پلاک ۴ واحد ٢ هست و گلخانه در ملارد کرج . هر زمان بفرمایید در خدمتتون هستم ، فقط لطفا با شرکت تاریخ تشریف فرماییتون رو هماهنگ بفرمایید . تشکر

 38. اکبر رودسری Says: ۱۳۹۶-۱۲-۱۱ ۴:۰۴ بعد از ظهر پاسخ

  سلام من چاه اب دارم تو خرامه استان فارس
  شوری اب۳۰۰۰ است چه نوع پالونیای را پیشنهاد میکنید

 39. اکبر Says: ۱۳۹۶-۱۲-۱۱ ۵:۰۰ بعد از ظهر پاسخ

  سلام من اهل خرامه استان فارسم
  یه چاه دارم که ابش شوریش ۳۰۰۰
  چه نوع پالونیای اینجا جواب میده؟

 40. پیمان Says: ۱۳۹۷-۰۱-۱۶ ۱۲:۵۳ بعد از ظهر پاسخ

  سلام . ما قصد داریم در منطقه جنوب کرمان با آب کافی خاک لوم ماسه و دمای تابستان گاها ۴۸ درجه سانتیگراد پالونیا کشت کنیم ایا گونه ای هست که این دما را تحمل کند؟ با تشکر

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۱-۱۶ ۱۱:۲۹ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام
   بله دوست عزیز از نهالهای مادری هیبرید از نوع بلغاری واریته ٩۵٠١ و ٩۵٠٢ میتوانند تا دمای مثبت ۵۵ درجه و سرمای ٢۵- را تحمل کنند و مورد ضمانت شرکت ما هستند .
   گونه ایتالیایی تریپیلویید تا دمای ۶٠ درجه و منهای ٣٠ درجه در ضمانت شرکت ما قرار دارد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با تلگرام من در تماس باشید.

 41. سجاد Says: ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۶:۲۴ بعد از ظهر پاسخ

  سلام.
  برای استان فارس .شهرستان آباده کدام واریته را پیشنهاد میکنید.

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۶:۱۱ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   بهترین واویته در میان پائولونیاهاً تریپیلویید میباشد . مطالعه سایت را انجام دهید متهجه خواهید شد .
   wwww.goldenplant.ir

 42. سجاد Says: ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۵:۵۸ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  برای یک منطقه سردسیروخشک و ارتفای بالای ۱۶۰۰ به غیر از گونه ترییپیلویید کدام گونه مناسب است؟

 43. بنده خدا Says: ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۱۲:۲۱ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  خسته نباشید
  برای شهرهای گرم و خشک مانند قم و کاشان و آران و بیدگل، (با ارتفاع پست) کدام نوع رو توصیه میفرمایید؟

  آیا ۹۵۰۲ مناسب هست؟
  فاصله کاشت چقدر هست؟
  آیا بذر ۹۵۰۲ رو برای فروش دارید؟
  قیمت بذر ۹۵۰۲ چقدر است؟

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۲-۱۲ ۵:۲۷ بعد از ظهر پاسخ

   یلام
   واریته ٩۵٠١ و تریپیلویید را پیشنهاد میکنم . کونه های هیبرید عقیم هستند و بذری عقیم دارند . ما نهال وارد میکنبم با بذر کار نمیکنیم . ممنون

 44. مهدی فتحی Says: ۱۳۹۷-۰۳-۰۱ ۶:۰۴ قبل از ظهر پاسخ

  با سلام و تشکر
  لطفا آدرس تلگرام خود را اعلام بفرمایید

 45. حمید Says: ۱۳۹۷-۰۳-۲۰ ۱۱:۰۶ بعد از ظهر پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  می خواستم بدونم بهترین گونه برای کاشت در اب و هوای شهرستان قوچان ک سرد و خشک است کدام است؟شما مشارکت هم در کار می کنید یا فقط مشاوره می دید؟خیلی ممنون از سایت خوبتون

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۳-۲۱ ۶:۱۹ قبل از ظهر پاسخ

   سلام و ممنون از حسن نظر جنابتون
   از واویته های بلغارستانی که هیبرید مادری هستند و به نام های تجاری ٩۵٠١-٩۵٠٢-٩۵٠٣ در کشور موجود هستند برای منطقه شما اگر ارتفاع از سطح دریا زیر ١٧٠٠متر باشد واریته ٩۵٠٢ مناسب میباشد
   از واویته تریپیلویید ایتالیایی که دو برابر بقیه پالونیاها سرعت رشد دارند نیز میتوانید استفاده کنید . برای اطلاعات بیشتر با همراه من تماس بگیرید .
   ٠٩١٢٢٨٠٠۵٨٢

 46. ن.مساحتی Says: ۱۳۹۷-۰۳-۲۱ ۷:۴۵ بعد از ظهر پاسخ

  باتشکرفراوان از همیت جنابعالی . در۵۰کیلو متری سمنان در منطقه ای که کمتر کشاورزی میشود باداشتن چاه آب اختصاصی با سختی ۶۰۰۰ برای کاشت پاولونیا جهت صرفه اقتصادی وهم تلطیف هوا کدام نوع از انواع هیبریدی را توسیه میفرمایید . درحال حاضر بصورت سنتی فقط چند گونه گیاه (کاج انار. پسته .رشد کرده است)

 47. Mohammad sharif Says: ۱۳۹۷-۰۳-۲۹ ۲:۱۷ بعد از ظهر پاسخ

  سلام منطقه ماگرم وخشک خاک حاصلخیزولی اب شوراست منطقه لارستان
  ایادرخت پالونیا میشه کاشت وزمان کاشت جه فصلی

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۴-۰۴ ۵:۱۸ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   شرکت ما روی گونه های هیبرید فعالیت میکند که برای هر منطقه ای گونه مناسب وجود دارد . با همراه من تماس بگیرید در خدمتم
   ٠٩١٢٢٨٠٠۵٨٢

 48. حمید Says: ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۱۱:۲۹ قبل از ظهر پاسخ

  با سلام
  من یه زمین ۳ هکتاری در منطقه سمیرم اصفهان دارم برای کشت پائولینا اطلاعات مسخواستم

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۵-۰۸ ۹:۵۰ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   برای نوع پالونیای مناسب و هیبرید منطقه شما نیاز به اطلاعات بیشتری داریم . با همراه من تماس یا در تلگرام پیام بگذارید .
   ممنون

 49. مسیحا Says: ۱۳۹۷-۰۵-۰۸ ۵:۵۰ قبل از ظهر پاسخ

  با عرض سلام خدمت مهندس فهیمی پر تلاش
  گونه تریپیلویید هر متر مکعب چه مقدار قیمت داره
  و با توجه به کاشت تعداد کمتر نسبت به گونه هیبرید در هکتار آب کمتر هم نیاز هست در نتیجه میشه گفت جایی که آب کم هست گونه تریپیلویید از نظر مصرف آب به صرفه تر هست.
  تو یک مصاحبه مطلبی از شما خوندم که تو ازمایشگاه خودتون نهال رو تکثیر میکنید که گفتید گونه آلونگاتا بهتر پس چرا نهال ها رو از اروپا وارد میکنید.
  و با توجه به مطالب فوق درسته که از هر نهال چند بار میشه برداشت چوب کرد مثلا گونه هیبرید رو گفتید ۸ بار یعنی یک بار سرمایه گذاری در کاشت نهال و هر ۴ سال تا ۸ دفعه برداشت چوب؟
  با تشکر فراوان از شما موسوی هستم از گرگان
  ممنون میشم همینجا جواب بدید ایمیلم فعال نیست

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۵-۰۸ ۹:۵۷ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   قیمت در حال خاضر تریپیلویید در بازار تهران ۵ میلیون تومان هر متر مکعب الوار میباشد . بله تعداد یک بار کاشت این نهال بین ٨-١٢ بار برداشت از این نوع وجود دارد .
   زمانی که در آزمایشگاه تولید گونه الونگاتای بذری را میکردیم در همان اوایل آشنایی با این گیاه بود که بعد از پی بردن به تهاجم گونه های بذری شروع به واردات گونه های هیبرید عقیم کردیم . این نوع تریپیلویید که کلا فرق دارد و از سه پایه تشکیل شده است و قایلیت تکثیر در آزمایشگاه را ندارد . از همین رو برای کسب اعتماد و درستی کار فقط از شرکت تولید کننده خرید میکنیم و هر ضمانتی را به مشتری میدهیم . و نکته مهم اینکه این گیاه دو برابر دیگر پالونیاها سرعت رشد دارد
   ممنون از شما

 50. محمد علی بخشی Says: ۱۳۹۷-۰۶-۰۱ ۱۱:۴۲ قبل از ظهر پاسخ

  با سلام
  اینجانب دو هکتار نخلستان در آبادان کنار رودخانه بهمنشیر دارم که البته نخل ها از بین رفته اند و باید زمین را احیا کنم می خواستم بدانم آیا درخت پانولیا در این منطقه رشد می کند و مشکلی برای نخل های همسایه ها ایجاد نمی کند؟چه اقداماتی برای رشد بهتر این درخت در این مرحله می توانم انجام دهم.؟
  باتشکر

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۶-۰۳ ۱۲:۲۰ قبل از ظهر پاسخ

   با سلام
   به دلیل گرمای شدید منطقه شما تنها واریته ای که میتواند کشت کنید ، واریته تریپیلویید پائولمیا میباشد . برای شرایط کشت و نحوه شروع کار با همراه بنده تماس بگیرید در خدمتتون هستم .
   ٠٩١٢٢٨٠٠۵٨٢

 51. محمد شانه ساز Says: ۱۳۹۷-۰۶-۲۸ ۷:۰۰ قبل از ظهر پاسخ

  سلام من ۶ هکتار زمین واقع در ورامین دارم با آب مناسب ، مصمم به کشت پالونیا هستم ، میخواستم در مورد نوع نهال و خرید و کاشت راهنماییم کنید

 52. سجاو Says: ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۹:۱۳ بعد از ظهر پاسخ

  عزیز من زمین ۳ هکتاری در شهرستان چالدران با بافت خاکی لومی شنی دارم هوای اینجا سرد و تا منفی ۳۷ درجه سابقه داشته و کل زمینمو میخوام پالونیا بکارم شما چه رقمی پیشنهاد میکنین و چقدر نهال در چه فاصله هایی بکارم

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۸-۲۴ ۱۰:۵۰ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   دوست عزیز واریته تریپیلویید نهایت تحمل سرمای زمستان را تا ٣۵ درجه دارد .
   ولی بیشتر ضمانت نمیشود .
   اگر چنین دمایی دارید بهتر است کشت نکنید . الباقی واریته ها نهایتا ٣٠ درجه هستند . باز باید بررسی بیشتر شود همچون ارتفاع از سطح دریا ، بیشینه و کمینه دما در تابستان و بهار ، تشخیص دقیق بافت خاک ، این عوامل بسیار تعیین کننده میباشد .
   لطف بفرمایید با شرکت تماس بگیرید در خدمتتون هستم .

 53. m Says: ۱۳۹۷-۰۹-۰۳ ۱۰:۰۲ قبل از ظهر پاسخ

  با سلام خدمت جناب مهندس فهیمی
  ۴ هکتار زمین کشاورزی در کرمانشاه دارم دو هکتار آنرا می خواهم پائولونیا بکارم.لطفا در موارد زیر راهنمایی فرمایید
  ۱- قیمت هر واریته یا نهال تریپیلویید در حال حاضر چقدر است؟ وآیا امکان تخفیف وجود دارد
  ۲-در هر هکتارچند درخت میتوان از نوع تریپیلوییدکاشت؟
  ۳- فرموده بودید قیمت هر متر مکعب چوب دردرختان قطور تر بیشتر است؟ آیادرست متوجه شدم فرق قیمتی چقدر است؟
  ۴- آیا شما در موردطرح توجیهی کاشت ونگهداری آن راهنمایی می فرمایید؟چون بنده در این زمینه تجربه ای ندارم
  ۵-دمای کرمانشاه ممکن است از+۴۰ تا-۲۵ ممکن است برسدکدام نوع پائولونیا مناسب میباشد(به غیر ازتریپیلویید)

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۰۹-۰۳ ۲:۴۶ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام و عرض ادب
   چون پاسخ صحیح احتیاج به دانسته هایی از شرایط زمین شما دارد لطف بفرمایید با همراه من تماس بگیرید تا توضیحات مبسوط تقدیم گردد.
   با تشکر
   ٠٩١٢٢٨٠٠۵٨٢

 54. مهدی Says: ۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۸:۱۸ قبل از ظهر پاسخ

  سلام وقت بخیر در خصوص کشت پالونیا در اردبیل با ارتفاع(۱۸۰۰متر از دریا) و دما(تا منفی ۲۷) درجه شکا کدوم گونه رو پیشنهاد میدین؟ و اینکه امکان خرید ۵ تا از هر گونه وجود داره تا تو خود زمین تست بشه بعد کلی خرید بشه بر حال امکان سنجی خودش قبل کشت و هزینه لازمه.
  با تشکر

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۱۰-۱۲ ۱۰:۳۰ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   شما در منطقه خودتون فقط یک واریته رو میتونید بکارید که اون فقط نوع تریپیلویید هست . البته واریته ٩۵٠٣ هم مناسب هست ولی ١٠-١٢ سال طول میکشه که یک متر مکعب چوب تولید کند که این صرفه اقتصادی ندارد . واریته تریپیلویید در ۶ سال در منطقه شما یک متر مکعب کامل تولید میکند و چون کار شرکت ما ضمانت دارد در تعداد پایین تر از یک هکتار فروش نداریم میتونید سایت شرکت تولید کننده رو مطالعه کنید و خصوصیات این واریته رو مطلع بشین ، پس نیازی به تست با وجود ضمانت صد در صدی ما نیست . اگر مایل بودین تماس بگیرید تا اطلاعات داده شود .
   سپاس

 55. Sahand Says: ۱۳۹۷-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۵ قبل از ظهر پاسخ

  سلام و عرض ادب،
  ما در منطقه قم هستیم، چه رقمی رو برای زراعت چوب پیشنهاد میکنید؟ به لحاظ آب و خاک هم مشکلی نداره و ردیفه و فقط هواش ناجوره که زمستونا منفی میشه و تابستونا ۴۵ درجه.
  و یه سوال دیگه اینکه بنده همه جا خوندم استاندارد فاصله کاست ۴در۴متر هست، ولی شمافرمودین ۲در۲!برای درختیبا این بزرگی یکم کم نیست؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۸:۳۰ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   در رابطه با مقدار کاشت اگر کامل مطالعه میکردی نه یک جمله از یک مقاله رو متوجه میشدید که در جایی که نوشتم ٢*٢ برای کشت تراکم بالا اصلا برای چوب نیست فقط برای تهیه بایومس میباشد .
   برای کاشت الوار هم چندین استاندارد وجود دارد ما برای نهال تریپیلویید ۴*۴ کشت میکنیم برای هیبرید های ٨ ساله ٣*۴ کشت میشود و این هم دلیل سرعت رشد دوبرابری تریپیلویید هست که در ۴ سال به یک متر مکعب میرسد .البته کشت های با تعداد متفاوت و سال برداشت متفاوت وجود دارد که در صورت لازم توضیح داده میشود.
   برای منطقه شما میتوانید گونه ایتالیایی تریپیلویید را کشت کنید با سرعت ۴ ساله و ٩۵٠١ هیبرید بلغارستانی کشت کنید با سرعت ٨ سال که انتخاب بر شما هست ولی هر دو این نهالها ضمانت کامل دارند .
   با تشکر

 56. سهند Says: ۱۳۹۷-۱۱-۲۲ ۱۰:۲۹ بعد از ظهر پاسخ

  با سلام، لطفاً در این موارد منو راهنمایی کنید:
  ۱- تو ارومیه برای زمین دیم با شیب ۳۰ درصد که قبلاً در اون نخود کاشته می شد، آیا می شه پالونیا رو کاشت؟ و کدام نوع؟
  ۲- قیمت نهال در هکتار با تخفیف چقدره؟

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۱۲-۲۵ ۹:۲۵ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام
   بله میتوان کاشت اگر ارتفاع از سطح دریا بالی ١۶٠٠ متر دارید باید شنتونگ ٩۵٠٢ کشت کنید . قیمت نهال اوصل هیبرید وارداتی هر نهال ۵٠،٠٠٠ تومان هست .

 57. سعیدی Says: ۱۳۹۷-۱۱-۲۸ ۴:۵۱ بعد از ظهر پاسخ

  باسلام
  کدام نوع این گیاه جنبه زینتی بیشتری دارد و در عین حال تهاجمی نباشد
  بدنبال یک عدد از این نهال هستم جهت کاشت در تنکابن

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۷-۱۲-۲۵ ۹:۲۹ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   هر واریته ای که با بذر تولید شود تهاجم دارد . و هر واریته ای که با قلمه تولید شود هم تهاجم دارد . تنها گونه ای که تهاجم ندارد گونه سه مادر تریپیلویید هست .

 58. میلاد مهر Says: ۱۳۹۷-۱۲-۱۰ ۱۰:۳۱ بعد از ظهر پاسخ

  سلام خدمت جناب مهندس فهیمی
  من در ۲۰کیلومتری جاده قزوین به سمت زنجان چندهکتار زمین دارم بنظر جنابعالی مناسب ترین گونه پائولو نیا برای اقلیم اون منطقه کدام گونه میباشد؟ممنون ازپاسخ گویییتان

 59. علیرضا Says: ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۱۲:۵۲ بعد از ظهر پاسخ

  سلام خدمت مهندس فهیمی
  من حدودا ۱۲ هکتار زمین در منطقه ییلاقی استان سمنان در منطقه چاشم شهمیرزاد دارم خواستم بدونم چه نژادی از پائولونیا در این منطقه بهتر جواب میده
  متشکرم

  • farzad fahimi fard Says: ۱۳۹۸-۰۲-۲۰ ۹:۲۲ بعد از ظهر پاسخ

   با سلام و عرض ادب
   بهترین واریته و آخرین واریته تولیدی آمریکایی و اروپایی ها گونه تریپیلوئید میباشد . سایت goldenplant.ir را مطالعه بفرمایید در خدمتم .
   ممنون

 60. محمدی Says: ۱۳۹۸-۰۱-۳۰ ۸:۳۱ بعد از ظهر پاسخ

  سلام.نمیدونم چه اصراری دارید کمتر از یه تعداد نشا به کسی نفروشید اونم وقتی کسی اطلاعی در مورد سود و زیان این کار نداره با تعریف کردن کسی تو دیگ حلیم نمیوفته .این تعداد که شما میگید میلیونها هزینه داره با صرف وقت و اتلاف اب و زمین کشاورزی….تکثیر به روش کشت بافت اینقدر دیگه بزرگ نمایی نداره یه نوع روش ازمایشگاهی تجاری تکثیر گیاه در زمان دلخواه و کنترلهای بهینه هست.شما اول برادریت رو ثابت کن اونوقت انتظار داشته باش مردم هزینه کنند.مگه ممکنه کسی اطمینان داشته باشه کاشت این درخت براش خیلی سود آور باشه و اونو انجام نده. بصورت محدود گیاه عرضه کن تست کنند بعد معلومه آگه جواب بگیرند از خداشونه تعداد بالا بگیرن

 61. سعید Says: ۱۳۹۸-۰۲-۱۳ ۳:۲۶ بعد از ظهر پاسخ

  سلام.زمینی در دماوند دارم.برای دور زمین میخوام بهترین نوع پالونیا بکارم.بفرمایید هیبرید ۹۵۰۱ یا ۹۵۰۲ و یا سایر برای دماوند مناسب است؟ در ضمن قیمت نهال حداقل سه ساله را بفرمایید.در ضمن شماره من ۰۹۱۲۲۳۳۴۶۸۵ اگر مایل بودین پیامک یا واتساپ جواب دهید.ممنون

 62. امیرحسین Says: ۱۳۹۸-۰۳-۱۴ ۸:۳۱ قبل از ظهر پاسخ

  عرض ادب
  زمین ۲۵۰۰ متری که حدود ۱۷۰۰مترش دارای درخت های ۵ ساله هستش و ۸۰۰ مترش زمین خالی هست که از کنارش رودخونه فصلی میکذره که به همین واسطه در فصل مرطوب خاک اون بخش رطوبت بالایی داره و سطح آب زیر زمینی درش بالا هست ،
  این زمین قابلیت کاشت پالونیا رو داره؟ چه نژادی و رسته ای مناسبه؟چه تعداد میشه کاشت؟ این زمین در ۲۰ کیلومتری شرق شهر قزوین قرار داره . دارای خاک حاصل خیز هستش و رسی نیست . برای متراژ به این وسعت شما با شرایط مناسب تضمین میکنید که نهال هاتون سود آوری داشته باشن به مقدار قابل توجه؟ممنون میشم پاسخ بدین با تشکر

 63. حمیدرضا قهرمانی Says: ۱۳۹۸-۰۳-۱۹ ۶:۰۹ بعد از ظهر پاسخ

  با سلام
  عذر میخوام این که گفته شده در پیاده رو نباید کاشته شه دلیلش چیه؟
  منظورنماینه که چه آسیبی وارد میکنه به دیوار؟

  • sunyboy Says: ۱۳۹۸-۱۱-۲۹ ۱۱:۰۶ قبل از ظهر پاسخ

   سلام عدر میخوام از دیر پاسخ دادن
   بدلیل اینکه نوع های مهاجم سازه را نابود میکنند ولی گونه های هیبرید رو میتوتید بکارید

 64. على Says: ۱۳۹۸-۰۳-۳۱ ۸:۲۹ بعد از ظهر پاسخ

  سلام و درود
  خدا قووت مهندس جان،آرزوى توفیق دارم
  من یه زمین ۵هکتارى اطراف شهر شیراز بنام منطقه خان زنیان دارم که هواى زمستون خیلى سردى داره تا منفى ٢۵ درجه و یک زمین در منطقه زرقان ٢۵ کیلومترى شیراز که کمینه دماى اون منفى ٨ هست بنظر شما گونه تریپلویید رو در کدوم منطقه کشت کنم و سرعت رشد در کدوم منطقه بیشتره؟
  هر دو زمین داراى آب هستن و خاک غنى
  سئول بعد قیمت تریپلویید چنده؟
  باز هم ممنونم از لطف شما استاد گرامى

  • sunyboy Says: ۱۳۹۸-۱۱-۲۹ ۱۱:۰۳ قبل از ظهر پاسخ

   سلام عدر میخوام از دیر پاسخ دادن
   بله در هر دو منطقه میتونید بکارید خوب در منطقه یرد تر بیشتر طول میکشه و حداکثر ( سال در نظر بگیرید قیمت هر نهال ٧٩٠٠٠ تومان هست . در خدمتم

 65. اسماعیل رضوانی فر Says: ۱۳۹۸-۰۴-۰۵ ۷:۱۸ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  سوال
  آیا شما در محصول پالونیا
  بعد از بهره وری و رسیدن درخت
  خرید تضمینی از کشاورز دارید یا نه ؟
  به چه قیمتی خرید میکنید ؟
  و اگر خرید نمی کنید درباره بازار فروش درخت پالونیا چه تضمین یا اطمینانی وجود دارد ؟ به خصوص در حالتی که محصول شخص به شرایط الواردهی و چوب صنعتی مرغوب نرسیده .
  آخه خیلی از افراد این درخت را در مساحت های زیاد کاشته اند و احتمال اشباع شدن بازار پالونیا وجود دارد

  • sunyboy Says: ۱۳۹۸-۱۱-۲۹ ۱۰:۵۶ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   در وحله اول به هیچ عنوان به اشباع نمیرسد بدلیل وضعیت نابسامان چوب در دنیا
   بله خرید میکنیم و قرارداد تضمینی میبندیم
   هر درخت یک متر مکعب ۴ میلیون خرید ما هست البته نوع تریپیلوید بقیه نوع ها اصلا این قیمت را ندارند . لطف کنید تماس بگیرید توضیحات داده شود . ٠٩١٢٢٨٠٠۵٨٢

 66. مصطفی Says: ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۷:۳۰ بعد از ظهر پاسخ

  سلام
  برای گیلان اطراف شهر رشت
  کدام نوع مناسبه؟
  برای سرمایه گذاری و برداشت چوب
  قیمت نهال چنده ؟؟

 67. بهروز Says: ۱۳۹۸-۰۹-۰۶ ۸:۲۲ قبل از ظهر پاسخ

  سلام
  مهندس میشه بفرمایید در منطقه ورزقان آذربایجان شرقی .حدود دما تا منفی ۳۰داشتیم.چه نوع نهالی.برای سه هکتار چقدر.و قیمت نهال رو بفرمایید.و عرضی دیگر زمین از نظر جنس ماسه نمیباشد.

 68. ارمان Says: ۱۳۹۸-۰۹-۰۸ ۱۱:۳۷ قبل از ظهر پاسخ

  سلام
  این کلون١١١٣ چیه همون تریپلویید هست؟
  در چند سال یک متر مکعب چوب میده
  یک جا گفتید چهار سال و یک جا شش سال

 69. ارش Says: ۱۳۹۸-۰۹-۰۸ ۱۱:۴۱ قبل از ظهر پاسخ

  سلام
  لطفا در مورد صرفه اقتصادی کشت رازبری در یک هکتار کمی توضیح دهید

  • sunyboy Says: ۱۳۹۸-۱۱-۲۹ ۱۰:۳۶ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   دوست عزیز واقعا این توضیح زیاد و بسیار دقیق باید باشد بر اساس نوع خاک و نوع آز و هوای منطقه مورد کشت باید توضیح داده شود . پس تماس بگیرید تا شوایط شما را بدانیم

 70. محسن Says: ۱۳۹۹-۰۱-۰۳ ۸:۰۲ قبل از ظهر پاسخ

  سلام مهندس، سال نو مبارک، من اراک یک هکتار زمین دارم میخوام پالونیا بکارم. اول اینکه منطقه ما دو هزار متر ارتفاع از سطح دریا داره، بین انواع این درخت گیر کردم، شما میگی تری پلویید، برخی همکارانتون میگن فورتونی و برخی النگوتا ، ۹۵۰۱ و ۹۵۰۲. میشه بفرمایید چقدر با هم تفاوت دارند

  • sunyboy Says: ۱۳۹۹-۰۱-۰۳ ۸:۵۳ قبل از ظهر پاسخ

   سلام
   دوست عزیر بنده هیچ وقت نمیگم ففط تریپیلویید ، اولا دو نوع دارم هم این واریته هم ۹۵۰۱ بعد اینکه مطمین باشید در منطقه ای با ۲۰۰۰ متر ارتفاع از دریا شما بیشتر از این دو‌نوع به هیچ عنوان موفق نمیشین
   یکی تریپیلویید و یکی ۹۵۰۳ که تین نوع آخر را ندارم . گونه های دیگر که اصلا جواب نمیده. شما از هر کسی خواستین خرید کنید قرارداد رسمی مبنی بر زنده موندن در کل زمان رشد در قرارداد و این خرید رو به هر صورتی که میتونید رسمی کنید ، انوقت متوجه میشین چه کسی راست میگه و چه کسی میخواد جنسشو بفروشه . من فکر میکنم در ایین وضعیت این بهترین راه حل هست البته بعد از مطالعه واقعی در سایتهای معتبر دنیا که میتوانید سرچ کنید .

 71. رضا Says: ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۵:۰۹ بعد از ظهر پاسخ

  باسلام تریپلویید از شن تونگ بهتر هست؟تفاوتشون در چی هست تحمل سرما و گرما و یا رشد

  • sunyboy Says: ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۹:۳۱ بعد از ظهر پاسخ

   سلام
   تریپیلویید آخرین تولید اروپایی آمریکایی ها در این گونه گیاه هست که سرعت رشد دو برابر و مقاومت بالاتر در سرما و گرما میباشد . در سایت کامل توضیح دادیم لطفا مطالعه کنید .
   سایت جدید ما را هم مطالعه کنید.
   http://www.goldenplant.ir

 72. سجاد Says: ۱۳۹۹-۰۳-۰۹ ۸:۱۴ قبل از ظهر پاسخ

  سلام ، وقت بحیر
  من در شمال خوزستان و چهارمحال و بختیاری زمین دارم ، خیلی وقته میخوام درخت بکارم برای تولید چوب ، چه گونه هایی از پالونیا در این مناطق بهتر رشد میکنن و قیمت هر نهال چند هست ؟ و آیا پشتیبانی میکنید؟ و تضمین هم بابت سلامت نهالها میدهید؟
  با تشکر

 73. سجاد Says: ۱۳۹۹-۰۳-۰۹ ۹:۲۶ قبل از ظهر پاسخ

  سلام ، وقت بحیر
  من در شمال خوزستان و چهارمحال و بختیاری زمین دارم ، چه گونه هایی از پالونیا در این مناطق بهتر رشد میکنن ؟ زمان کاشت نهال چه فصلی میباشد ؟ و قیمت هر نهال چند هست ؟ و آیا پشتیبانی میکنید؟ و تضمین هم بابت سلامت نهالها میدهید؟
  با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*